Niedziela, 22 Listopad

1605435494
19:00
22 listopada 2020 (niedziela)
godz. 19:00
Miejsce nagrania: Sanktuarium Św. Ojca Pio, ul. Fieldorfa 1
transmisja ONLINE

Koncerty organowo-kameralne na Pradze-Południe w Warszawie 2020 - sezon 2

Michał Mogiła (Katowice) - obój
Michał Kopyciński (Lublin) - organy

Michał Mogiła od 2008 roku piastuje prestiżową funkcję I oboisty - solisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej. W roku 2013 roku został wybrany na Prezesa Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego z powodzeniem przekształcając Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie ,, International Oboe Masterclasses „ w dynamicznie rozwijający się Lubuski Festiwal Muzyczny i należący obecnie do najbardziej rozpoznawalnych i największych festiwali muzycznych w regionie. Od roku 2008 Michał Mogiła bierze udział jako solista i kameralista w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce oraz jako czynny artysta jest zapraszany na największe festiwale muzyczne w Polsce: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach" Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, Gdański Festiwal Muzyczny. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja, Chiny.
Jako członek prestiżowego tria stroikowego Reed Connection (www.reedconnection.eu)
Michał Mogiła brał udział w wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: "Dni Muzyki nad Odrą" w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze" w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.
Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena - Wariacje na temat „La ci darem la mano".
Michał Mogiła jako Prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego od 2013 roku dynamicznie i aktywnie poświęcił się kulturze w województwie lubuskim rozwijając i tworząc od podstaw Lubuski Festiwal Muzyczny. Na chwilę obecną Lubuski Festiwal Muzyczny należy do grona najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce w którym partycypują największe media w regionie oraz ogólnopolskie media muzyczne (Radio RMF CLASSIC, PRESTO - prosto o muzyce, POLMIC - Polskie Centrum Informacji Muzycznej).
W 2014 roku Festiwal rozpoczyna współpracę z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi województwa lubuskiego: Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda, Filharmonia Gorzowska, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Regionalne Centrum Animacji Kultury, Centrum Kultury ,,Zamek „ w Kożuchowie, Galeria BWA w Zielonej Górze, Nowosolski Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Rzepinie, Fundacja Łagowski Dom Artysty. W 5 edycjach festiwalowych wystąpili artyści z Polski i za granicy uznawani za wiodących muzyków, artystów, malarzy w kraju i zagranicą: Christoph Hartmann (Orkiestra Berliner Philharmoniker), Lucas Macias Navarro (Orkiestra Royal Concergeboow w Amsterdamie), Arkadiusz Krupa (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Celina Kotz (laureatka ostatniego Konkursu Wieniawskiego), Janusz Wawrowski (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Tytus Wojnowicz (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Gabor Varga (Węgierska Orkiestra Radiowa), Gabriel Fleszar, i wielu innych.
Lubuski Festiwal Muzyczny stanowi znakomitą markę regionu województwa lubuskiego i jest rozpoznawalny poza jego terenem. Relacje z koncertów są dostępne w internecie na kanale festiwalowym Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego i cieszą się olbrzymią popularnością oraz znakomitą widownią. (www.lubuskifestiwalmuzyczny.com).
Michał Mogiła jest również twórcą corocznych koncertów świątecznych z udziałem filharmoników zielonogórskich. Koncerty odbywają się w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zielonej Górze - Starym Kisielinie, Gwiazdą ostatnich koncertów był Gabriel Fleszar, który wspólnie z filharmonikami zielonogórskimi wykonał najpiękniejsze polskie kolędy. W 2017 roku wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej młodego pokolenia Marta Florek.
Michał Mogiła współpracuje z wieloma najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce jako oboista oraz działacz kultury: Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Pomorska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna.
W 2018 roku z Michał Mogiła otrzymał odznakę honorową ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej,, przyznaną przez Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
W 2019 otrzymał nagrodę kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego Złoty Dukat oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Michał Kopyciński urodził się w Lublinie. W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział
Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. W latach 2016-2017 studiował w
Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą: wyróżnienie na XXV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, Grand Prix na konkursie „L'Oragno Antico Italiano" w Comunanza we Włoszech. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jane Parker Smith, Thomasa Trottera (Anglia), Raula Prieto Ramireza (Hiszpania), Ulricha Walthera (Niemcy), Konstantina Volostnova, Alexeya Schmitova (Rosja), Petera van Dijk (Holandia), Maurizio Maffezzoli, Lorenza Ghielmiego (Włochy), Kevina Bowyer'a (Szkocja) i Gary'ego Verkade (Szwecja). Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej" w Lublinie. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z fisharmonii oraz kameralistyki organowej w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada trzy cenne instrumenty: amerykańską fisharmonię firmy „Estey" z Brattleboro w stanie Vermont z lat 20-tych XX wieku, fisharmonię francuskiej firmy „Alexandre" z 1862 roku oraz fisharmonię niemieckiej firmy „J&P Schiedmayer" z 1873 roku. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Włochy, Belgia, Litwa).

Kierownictwo artystyczne: Dr Mateusz Rzewuski