WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2017

2016-09-13

WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2017 WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2017

Artystyczne relacje, od inspiracji do rywalizacji.
Wykłady będą dotyczyć relacji grup artystycznych, relacji w artystycznych rodzinach (ojciec - syn - bracia), relacji w artystycznych małżeństwach, relacji między artystami będącymi przyjaciółmi i rywalami a także relacji miedzy sztukami i ich korespondencji - literatura, film a sztuki plastyczne.

11 stycznia
Relacje. Rubens i dawni mistrzowie. Wykład zaprezentuje Marek Płuciniczak.
Peter Paul Rubens to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców w historii sztuki. Podczas wykładu skupimy się na związkach artysty ze dawną sztuką. Począwszy pobytu młodzieńczego Rubensa w Italii i studiów nad rzeźbą starożytną oraz klasykami renesansu - Tintorettem, Veronesen, Leonardem da Vinci, skończywszy na niezwykłym artystycznym przedsięwzięciu jakim są kopie obrazów Tycjana z kolekcji Habsburgów w Hiszpanii. Obrazy te, wykonane przez dojrzałego artystę w latach 1628-29
nie są zwykłymi kopiami - można odczytywać je jako hołd złożony wielkiemu poprzednikowi, a równocześnie popis własnej wirtuozerii.

18 stycznia
Relacje. Przyjaźń i pieniądze. Impresjoniści i Gustave Caillebotte. Wykład przedstawi Urszula Król. Artysta, żeby żyć, musi sprzedawać obrazy. Szczęśliwcami okazali się ci, na których drodze stanął Gustave Caillebotte - też wybitny malarz, ale również zamożny kolekcjoner i niezwykle oddany przyjaciel, twórca dużego zbioru obrazów impresjonistów, które do dziś podziwiać można w Musée d'Orsay w Paryżu.

25 stycznia
Relacje. Burzliwa przyjaźń. Vincent van Gogh i Paul Gauguin. Wykład przedstawi Edyta Rubka-Kostyra.
Czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy wielkimi artystami? Do czego może doprowadzić zderzenie dwóch żywiołów - osobowości skrajnie różnych zarówno w życiu, jak i w sztuce? Czy napięte relacje mogą doprowadzić do powstania malarskich arcydzieł?