WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2018

2016-09-13

WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2018 WYKŁADY O SZTUCE W SEZONIE 2018

Artystyczne relacje, od inspiracji do rywalizacji.
Wykłady będą dotyczyć relacji grup artystycznych, relacji w artystycznych rodzinach (ojciec - syn - bracia), relacji w artystycznych małżeństwach, relacji między artystami będącymi przyjaciółmi i rywalami a także relacji miedzy sztukami i ich korespondencji - literatura, film a sztuki plastyczne.

3 października (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Akt w sztuce antycznej. Wykład przedstawi Edyta Rubka Kostyra.
Artyści starożytnej Grecji utrwalali w swoich dziełach piękno ludzkiego ciała, poszukując jego doskonałych proporcji. Powszechny kult nagości znajdował swój wyraz w sztuce, obrazującej postacie i życie bogów i herosów, ale także sceny rywalizacji sportowej. Rzymian wprawdzie szokowała nagość greckich atletów, ale również oni chętnie podejmowali w swojej sztuce temat aktu.

17 października (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Sen w sztuce. Wykład przedstawi Aleksandra Kresowska-Pawlak.
Jedną z najmniej zbadanych dziedzin sztuki są sny - zauważył malarz i krytyk Johann Heinrich Füssli. Sen ilustrowany był przez artystów rozmaicie - jako senne marzenie, koszmar, wizja lub synonim śmierci. Dla surrealistów sny były źródłem inspiracji pozwalającym bezkarnie połączyć sprzeczności świata rzeczywistego. W sztuce współczesnej sen bywał także tworzywem, a śpiący człowiek obiektem wystawienniczym.

24 października (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Lenistwo w sztuce. Wykład przedstawi Marek Płuciniczak.
Słodki odpoczynek czy może... jeden z siedmiu grzechów głównych? Podczas wykładu przyjrzymy się jak motyw lenistwa funkcjonował w sztuce europejskiej od średniowiecza do początków XX wieku. Jak wyobrażano sobie czym jest lenistwo? Jakie towarzyszyły mu atrybuty? O poglądach na temat zagrożeń i konsekwencji tej cechy ludzkiego charakteru dowiemy się prac artystów tej miary co Hieronymus Bosch i Pieter Bruegel oraz moralizatorskich obrazach holenderskich i kompozycjach Williama Hogartha. Przekonamy się też jak motyw lenistwa funkcjonował w dekadenckiej rzeczywistości fin de siècle'u.

31 października (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Ars moriendi. Śmierć w sztuce. Wykład przedstawi Bożena Pysiewicz.
Obraz śmierci w dziejach sztuki przybierał różnorodne formy. Od greckiego Tanatosa - młodzieńca lub dojrzałego mężczyzny poprzez makabryczne wizerunki kościotrupów a kończąc na uwodzicielskiej i pięknej kobiecie. Artyści od starożytności po czasy współczesne przypominają o obecności śmierci, podejmując się obrazowania motywów przemijania, kresu, marności.


7 listopada (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Niepodległość w sztuce. Zaproszenie na wystawę w MNW „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". Wykład przedstawi Maciej Marciniak.

14 listopada (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
"Ojczyzna chochołów. Wesele według Wajdy". Wykład będzie dotyczyć utworu Stanisława Wyspiańskiego w filmie Andrzeja Wajdy. Omówiona zostanie historia dramatu, jego rzeczywistość oraz symboliczny splot postaci, scen, przedmiotów. Szczegółowej analizie poddany zostanie filmowy język Andrzeja Wajdy, który tworząc swoje dzieło odwoływał się do historii malarstwa polskiego. Bronowicka chata przedstawiona zostanie jako obraz Polski z 1901, kiedy miała miejsce premiera teatralna Wesela, jako ojczyzna w 1972 roku kiedy kręcił swój film Andrzej Wajda i dziś w 2018 roku, kiedy obchodzimy 100- lecie odzyskania Niepodeległości. Wykład przedstawi Bożena Pysiewicz.

21 listopada (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Świat mitów. Motywy mitologiczne w malarstwie i rzeźbie nowożytnej. Wykład przedstawi Edyta Rubka-Kostyra.

28 listopada (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Mitologia, magia i rytuały w sztuce starożytnych cywilizacji. Wykład przedstawi Sylwia Bielicka.

5 grudnia (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Antyczne motywy w sztuce zdobniczej późniejszych epok Maciej Marciniak

12 grudnia (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Pielgrzymki w sztuce. Wykład przedstawi Anna Knapek.

19 grudnia (środa), godz. 17:00, wstęp wolny
Boże Narodzenie w sztuce. Wykład przedstawi Bożena Pysiewicz.