Spotkanie z autorką książki "TYBET. W drodze do Kumbum"

2017-01-11

Spotkanie z autorką książki 21 lutego 2017 (wtorek)
godz. 18:00
wstęp wolny

Spotkanie z autorką książki "TYBET. W drodze do Kumbum"

Elżbieta Sęczykowska - Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, muzealnik (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie), Założycielka Fundacji Mecenat Sztuki i Cultura Memoriae. Wydawca albumów o sztuce i kulturze, autorka wielu artykułów podróżniczych oraz nagrodzonej przez Magazyn Literacki książki.

W programie także koncert z elementami muzyki tybetańskiej w wykonaniu Andrzeja Antolaka.

KSIĄŻKI autorstwa Elżbiety Sęczykowskiej:
- TYBET. W drodze do Kumbum, wyd. National Geographic
- MONGOLIA. Poszukując szamanów, wyd. National Geographic
- Randka z jeleniem, czyli pałac z widokiem na bagno, wyd.
Edipresse

Autorka wielu wystaw prezentowanych w kraju i poza granicami kraju. Z pasji podróżniczka, zafascynowana odmiennymi kulturami świata.

"Tybet. W drodze do Kumbum" to niezwykle interesująca relacja Elżbiety Sęczykowskiej, fotografika, z jej kilku podróży do mistycznej Krainy Śniegu. Wyruszała na poszukiwanie tego, co zagubione, ale wciąż tak żywe. Miała szansę uczestniczyć w ceremoniach zastrzeżonych tylko dla mnichów lamajskich, związanych z misterium demonicznego tańca C`am.
Odkryła tajemnicę maślanego ołtarza i dokonała „oczyszczenia z grzechów" podczas obchodów Święta Wielkiej Modlitwy w klasztorze Kumbum.
Inspiracją do napisania tej książki stały się również odnalezione fotografie, na których prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie zostały uwiecznione grupy tybetańskich nomadów oraz sceny przedstawiające fragmenty misteriów religijnych zarejestrowane przez jednego z najwybitniejszych polskich orientalistów - Władysława Kotwicza, badacza kultury mongolskiej i tybetańskiej. Warto wyruszyć z Elżbietą Sęczykowską w tę ekscytującą drogę do klasztoru Kumbum.

Recenzje ArtTravel.pl
"Elżbieta Sęczykowska to artysta fotografik, członek ZPAF, muzealnik, wydawca albumów o sztuce i autorka wielu artykułów podróżniczych. Jest założycielką fundacji „Mecenat Sztuki" oraz animatorem kultury w zakresie plastyki oraz muzyki jazzowej i klasycznej. Jej wielką pasją są podróże. Szczególnie fascynują ją odmienne kultury świata.
To właśnie te zainteresowania i fascynacje skłoniły ją do wyruszenia w podróż do Tybetu. Jej głównym celem była chęć poznania jego różnorodnej kultury i odczucia niezwykłej atmosfery mistycznej Krainy Śniegu, a także pragnienie odnalezienia - jak sama powiedziała - tego, co zagubione, a jednak wciąż tak żywe w Tybecie.
„Tybet. W drodze do Kumbum" to relacja z kilku podróży Elżbiety Sęczykowskiej do Tybetu, w której zawarła ona swoje doświadczenia i wrażenia, uzupełnione informacjami zaczerpniętymi z bogatej literatury.
Surowa, położona wśród wysokich himalajskich szczytów, niedostępna dla wielu osób, a przy tym pełna magii i mistycyzmu kraina o przebogatej kulturze i tradycji - właśnie tak postrzega Tybet Elżbieta Sęczykowska i takim ukazuje go w swojej książce.
Opowiada ona tu o swoich podróżach po tej krainie, nie skupiając się jednak na osobistych przeżyciach (choć i nimi się dzieli), lecz przede wszystkim starając się dokładnie zaprezentować czytelnikom właśnie ową mistyczną kulturę Tybetańczyków i dogłębnie oddać jej charakter.
Obrazowo odmalowuje przed naszymi oczami pątniczy szlak i ciągnące nim karawany kupców, pielgrzymów, ludzi młodych i starych, całych rodzin z dziećmi. Opisuje wygląd obozowiska napotkanych w drodze tybetańskich nomadów, ich sposób życia, wnętrze namiotów, będących ich domostwem.
Wiele miejsca w swojej opowieści poświęca słynnemu klasztorowi Kumbum.
Przybliża nam jego historię i związane z nim legendy, opisuje jego wygląd. Zdradza nam też, jak wygląda życie mnichów w tym klasztorze.
Podczas jednego z pobytów w Tybecie Elżbieta Sęczykowska miała niepowtarzalną okazję oglądać niezwykłe widowisko, jakim jest organizowany w klasztorze Kumbum demoniczny taniec C'am. Dzięki jej opowieści także i my zyskujemy szansę bliższego poznania tej ceremonii, autorka bowiem szczegółowo opisuje całe tworzące ją misterium, wszelkie obrzędy i reguły, a także zakładane przez tancerzy maski - ich wygląd, kolorystykę i symbolikę poszczególnych elementów. Ponadto odkrywa przed nami sekrety Maślanego Ołtarza Kumbum.
Duża część opowieści zawartej w tej książce dotyczy duchowości mieszkańców Tybetu. Pisarka opowiada tu o tybetańskiej medycynie i jej tajnikach, o cechach buddyzmu i lamaizmu, o właściwym tamtejszej religii mistycyzmie. Omawia tajemne zjawiska i praktyki, porusza tematykę magii, czarów, cudotwórczych umiejętności. Opisuje zadziwiający i przerażający obrzęd zwany czodem, nawiązuje do tybetańskich mitów i legend, w tym między innymi do przekazów na temat pobytu Jezusa w Tybecie oraz do legendarnych opowieści o tajemniczym królestwie Agharty.
Te wszystkie relacje, legendy i historie, uzupełnione o opisy surowych, lecz pięknych tybetańskich krajobrazów, składają się na niesamowitą, pełną magii, fascynującą opowieść o Tybecie. Uważam, iż autorce książki znakomicie udało się oddać związany z tą krainą mistycyzm, jej klimat i atmosferę. Jak się zresztą przekonałam, Elżbieta Sęczykowska to świetna pisarka, mogąca poszczycić się znakomitym warsztatem literackim. Bogaty język, jakim się posługuje, piękny styl, dogłębne, obrazowe opisy i spora, rzetelna wiedza autorki sprawiają, że lektura jej książki jest prawdziwą przyjemnością, płynącą z obcowania z tak ciekawym i wartościowym dziełem literackim. Muszę przyznać, że ten czas, który poświęciłam na jego czytanie, był dla mnie czasem niepowtarzalnym. Wiele dowiedziałam się na temat Tybetu i jego kultury, można powiedzieć, że wręcz zanurzyłam się w niej, chłonąc wszystkie zdobyte, niezwykle ciekawe dla mnie informacje.
Na początku wspomniałam, iż Elżbieta Sęczykowska jest artystą fotografikiem. Rzeczywiście, gdy patrzy się na ilustrujące jej opowieść zdjęcia, trudno temu zaprzeczyć. Zamieszczone tu fotografie są piękne, niezwykłe i urzekające, pełne rozmaitych barw, a ukazują to wszystko, o czym książka traktuje: ludzi, krajobrazy, obrzędy. Szczególnie zachwycające są według mnie zdjęcia, na których utrwalona została ceremonia C'am - stroje i maski uczestniczących w niej tancerzy.
Tak więc szczerze mogę powiedzieć, że spotkanie z książką „Tybet. W drodze do Kumbum" było dla mnie wspaniałą, łączącą przyjemne z pożytecznym literacką przygodą. Jeżeli więc chcecie, by to niesamowite przeżycie stało się i Waszym udziałem, nie zastanawiajcie się dłużej, lecz jak najprędzej sięgnijcie po książkę Elżbiety Sęczykowskiej.
Polecam i gorąco zachęcam" - Dorota Pansewicz


W tym tygodniu polecamy