Ken Mai "Requiem kwiatu" - sprktakl butoh

2017-11-30

Ken Mai 10 grudnia 2017 (niedziela)
godz. 19:00
wstęp 15 zł

Ken Mai „Requiem kwiatu" - spektakl butoh

10 grudnia 2017 | godz. 19:00 | Warszawa: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2.

Teatr Limen Butoh i Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe zapraszają na występ japońskiego tancerza butoh. Podczas swojego pobytu w Warszawie Ken Mai pokaże solowy spektakl Requiem kwiatu, a dzień wcześniej poprowadzi również warsztaty z estetyki tańca butoh.

Artysta o spektaklu:
Spektakl poświęcony jest momentowi śmierci kwiatu - stąd tytuł pracy.
Czas życia kwiatu jest krótki. Jednak podczas tych kilku dni kwiat jest wieczny jak wszechświat i wyraża piękno zamknięte w chwili.
Najpiękniejszą i przepełnioną erotyzmem jest dla kwiatu czas kwitnięcia. Wtedy poświęca on swój pyłek wszechświatowi, dając życie kolejnym pokoleniom.
Poświęciwszy swoje piękno, kwiat zaczyna obumierać. Proces ten jest wolny od żalu, a figura rozkładającego się w ziemi kwiatu jest pełna piękna.
Tematem pracy jest prawo wszechświata: prawo tworzenia i zniszczenia. Koncepcja spektaklu oparta jest na poetyckich i dramatycznych środkach ekspresji, przekazywanych od serca do serca i jednocześnie zaszczepiających w widzach sposoby kultywacji obrazu i kreatywności.
Mam nadzieję, że rzeczy ważne, które pozostają niewyrażalne za pomocą słów czy narracji można przekazać publiczności poprzez ekspresję ciała, serca i uczuć. Zastąpienie życia bezmiaru kwiatów ludzkim życiem ujawnia wprawiającą w zadziwienie istotę egzystencji.
Kwiaty rozkwitają podobnie jak ludzie, zwierzęta, rośliny i owady, w swoim krótkim życiu wydając na świat najwspanialszy rodzaj piękna, zanim poddadzą się rozkładowi. Jednym z powodów, dla których skupiam się na życiu kwiatu jest moment, w którym piękno samopoświęcenia rozbłyska pełnią wiedzy i współczucia, oraz widok emanujących wiecznym pięknem, wolnych od żalu zwłok kwiatu. W czystym i prawdziwym przesłaniu kwiatu widzimy wszechświat skondensowany do ludzkiej skali.
Czas trwania: 50 min.
Choreografia, wykonanie: Ken Mai
(tłumaczenie Józef Jaskulski/© IMiT)

Photo by: Mikko Keski-Vähälä