Praski Blues. Odsłona VIII

2018-01-11

Praski Blues. Odsłona VIII 26 stycznia 2018 (PIĄTEK)
godz. 19.00
wstęp wolny

PRASKI BLUES. Odsłona VIII. Ideą imprezy jest prezentacja różnych gatunków bluesa, granych i śpiewanych przez szerokie grono warszawskich muzyków, hołdujących tej muzyce i dobrze się w niej czujących. Koncert poprowadzi red. Zbyszek Jędrzejczyk.Zespół

W nastrój amerykańskiego, wybitnie chicagowskiego bluesa, wprowadzi pabianicka grupa TIPSY DRIVERS.

TIPSY DRIVERS istnieje od 1994 roku. Jego muzyka, to solidny chicago blues z domieszką swingu, texas i west coast bluesa.
Przełomowym w historii grupy okazał się rok 1997 w którym to zespół zostaje laureatem "Blues nad Bobrem" w Bolesławcu oraz jest zaproszony do udziału w festiwalu "Rawa Blues". W roku 1998 oprócz licznych występów w klubach i pubach na terenie całej Polski zespół pojawia się na prestiżowych imprezach m. in "Blues Express" w Zakrzewie. Krytycy i fani bluesa zaczynają podkreślać stylowe brzmienie, feeling i pasję, z jaką gra zespół. Dowodem tego jest nagroda publiczności na "Rawie Blues 99" a także uznanie, Tipsy Drivers za Bluesowe Odkrycie Roku 1999.Co raz częściej słychać opinie, że "kierowcy" z Pabianic to najbardziej rasowy polski band grający chicagowskiego bluesa. To daje jeszcze większego 'kopa" i upewnia muzyków, co do tego, że na skrzyżowaniu skręcili w dobrą drogę.

Na początku swej drogi zespół inspirował się głównie dokonaniami mistrzów chicagowskiego bluesa i takimi wykonawcami jak Junior Wells, Buddy Guy, Muddy Waters, Little Walter czy Carey Bell. Z czasem w muzyce Tipsy Drivers zaczęły pojawiać się elementy bluesa z Teksasu, swinga i zachodniego wybrzeża.
Tipsy Drivers wielokrotnie wystąpili na czołowych festiwalach bluesowych w Polsce takich jak: Rawa Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Bluesada w Szczecinie, Blues nad Bobrem, Blues Express w Zakrzewie, Jimy Way Festiwal, Toruń Blues Meeting i wielu innych. Zagrali wielekoncertów w klubach i pubach muzycznych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju.
Zarówno krytycy muzyczni jak i miłośnicy gatunku doceniają pasję i szczerość z jaką gra band. Dowodem tego było między innymi przyznanie w 2001 r. w ankiecie czytelników czasopisma „Twój Blues" grupie Tipsy Drivers II miejsca w kategorii polski zespół roku.

Zespół wydał płytę: „Tipsy Drivers - Blues & Chicago Sound".
Ponadto ich utwory ukazały się na składankach: Antologia Polskiego Bluesa, Skazani na Bluesa oraz płycie Chorzy na Bluesa.
W 2013 r. zespół wydał płytę: „Tipsy Drivers & Harp Friends 100% Live".

Program wykonywany obecnie na koncertach to standardy bluesowe począwszy od muzyki Little Waltera, Muddy Watersa i Sonny Boy Williamsona, przez duet Junior Wells & Buddy Guy, aż do Wiliama Clarka i Kima Wilsona.
Całość uzupełniają kompozycje z polskimi tekstami.
Do swoich występów Tipsy Drivers często zapraszają dodatkowych muzyków. Współpracują z sekcją dętą, pianistami i gitarzystami.
W 2014 roku Zespół obchodził swoje 20-lecie.
W tym samym roku Grupa została Ikoną Kultury Pabianic.

TIPSY DRIVERS grają w składzie:
JACEK URLIK - śpiew, harmonijka.
KACPER WALCZAK - gitara
JANUSZ LESIEŃ - bas
MARIUSZ KĘDZIERSKI - perkusja