Przed Walentynkowy Wieczór: Kobieta i mężczyzna...

2018-02-05

Przed Walentynkowy Wieczór: Kobieta i mężczyzna... 13 lutego 2018 (WTOREK)
godz. 18.00
wstęp wolny

Przed Walentynowy Wieczór - „Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi, jak mnie kochasz...".

Dariusz Jakubowski wraz z muzykami Katarzyną Thomas i Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko-muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E. Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską, Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy'ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z. Krasinskiego. Zajrzymy też do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski striptease'',
z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne'a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka. Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu Michela Legranda z filmu Kobieta i mężczyzna , równie popularnych tematów z West Side Story Georga Gershwina i melodii Marka Grechuty, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach Paryża miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

Kobieta i mężczyzna jest kolejnym przedsięwzięciem,z cyklu Spotkania.Tym razem Dariusz Jakubowski wraz z muzykami Katarzyną Thomas i Piotrem Szafrańcem,proponują nam lekką,poetycko-muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości.Miłosne tematy w poezji od E.Dickinson,biblijnej,zmysłowej Pieśni nad Pieśniami,szekspirowskich Sonetów,po współczesnych Szymborską,Gałczyńskiego czy Baczyńskiego.Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża,peronowe rozstania Thomasa Hardy'ego,ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z.Krasinskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy,by zerknąć na „dworski streaptease'',z wdziękiem,dowcipnie uchwycony przez Johna Donne'a,a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce.Obok legendarnego motywu Michela Legranda z filmu Kobieta i mężczyzna , równie popularnych tematów z West Side Story Georga Gershwina i melodii Marka Grechuty,usłyszymy też popularne w artystycznych salonach Paryża miniatury/etiudy Ericka Satie,miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego,czy neoromantyczną piesń Ryszarda Straussa.

Kobieta i mężczyzna... to wspólna z widzami podróż przez style i epoki,mieszająca formy,by tym bardziej wydobyć sens,bo formy i kostiumy się zmieniają,a archetypiczny sens pozostaje wieczny.Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu,walce o dominację,a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze.Miłosć,to ów szekspirowski (...)„znak wzniesiony wiecznie nad bałwany,bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi."Przychodzi spoza czasu i przestrzeni,z innego porządku,ale tu na ziemi ma się urealnić.