Kiermasz podczas festiwalu sztuki dobrego życia "BABY POLSKIE"!

2018-09-03

Kiermasz podczas festiwalu sztuki dobrego życia

15 września 2018 (sobota)
w godz. 10.00-18.00
wstęp wolny

Szanowni Państwo, zapraszamy Państwa do udziału w „Babach polskich" i do sprzedaży Waszych produktów, podczas wydarzenia, które organizujemy.

Wydarzenie tworzą:
- wykłady o „sztuce dobrego życia", czyli o tym czym jest szczęście, jak go doświadczyć, co robić, aby nadążyć za światem, jednocześnie pozostając sobą... Wystąpią m.in. W. Eichelberger, H. Krajewska z PAN, dr Darius Wasilewski oraz filozof, etyk dr Piotr Lichacz (PAN)
- warsztaty i pokazy tradycyjnego rzemiosła oraz różnych „domowych" zajęć pozwalających odreagować stres, ćwiczących uważność, równowagę duchową, pozwalających na złapanie dystansu do siebie i rzeczywistości. Ale też uczących piękna, cierpliwości. I właśnie w zakresie PIĘKNA chcemy zwrócić się do Państwa!
- „sztukę dobrego życia" łączymy ze „sztuką dobrego smaku", bo przypomnimy warszawskie tradycje cukiernicze... w finale „Bab polskich" goście wspólnie skonsumują zaprezentowane polskie, klasyczne wypieki.

Przez cały dzień, w pięknym ogrodzie przed budynkiem Centrum Promocji Kultury będzie odbywał się kiermasz. Właśnie tu może stanąć Wasze stoisko. Spodziewamy się wysokiej frekwencji :)

Koszt udziału to jedynie 150 zł netto. Opłata symboliczna. W zamian oferujemy imprezę z wieloma konkursami, warsztatami i wykładami. Goście spędzą z nami cały dzień, więc będzie wiele okazji do zakupu Waszych produktów.

Książki i drobną twórczość artystyczną prezentujemy gratis, bez opłat!

Program imprezy

1. Warsztaty i pokazy. Darmowe i dostępne dla gości imprezy!

a. Kaligrafia - stalówki, atrament, papier i... piękno tworzenia w zasięgu każdej ręki. Krakowska Szkoła Kaligrafii + specjalistka z Archiwum PAN

b. Haft (płaski, krzyżykowy, łańcuszek) - dla początkujących i tych, którzy „coś już wiedzą". Fabryka Nici „Ariadna" i dwie urocze rodowite Kurpianki

c. Nauka tworzenia kwiatowych ozdób stołu - floryści z „Białej Kokardy" i Warszawski Rolno -Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach

d. Porcelana - pokaz pięknych nakryć i warsztaty savoir vivre'u (czym jest kabaret, bomboniera, bulionówka itd.) - ZPS „Karolina" i Muzeum Mazowieckie w Płocku + wsparcie Muzeum Porcelany z Wałbrzycha

e. Tworzymy jesienne kompozycje z ziół i kwiatów. Gospodarstwo Ogrodnicze w Gumowie.

2. Wykłady

a. Wykłady „rzemieślnicze" (godz. 13.00-14.30)
I. Polskie i warszawskie tradycje cukiernicze -przed wojną ceniono polskie cukiernictwo, szczególnie torty, które były inne niż obecnie nam znane. Bardziej wytworne, bez ciężkich mas, zamiast mąki używano np. mielonych orzechów. Europejczycy lubili też nasze ciasta drożdżowe i serniki. Jeszcze funkcjonują warszawskie cukierenki, które pieką wg starych tradycji. Wykład przeprowadzi rodowity warszawiak.
II. Zioła - sadzenie na balkonie, pielęgnacja, rzadziej spotykane ciekawe zioła kuchenne i ogrodowe. Kompozycje ziół i kwiatów - co z czym sadzić. Suszenie ziół. Niebanalne i ładne kwiaty i zioła na balkon.
III. Urok secesji - motywy zdobnicze, wnętrza, zwyczaje i codzienność. Porcelana, srebra i platery. Piękno na co dzień. - wykład z ciekawostkami wygłosi Muzeum Mazowieckie z Płocka

b. Wykłady o „sztuce dobrego życia" (godz. 14.30-18.30)
Wystąpią m.in. W. Eichelberger, H. Krajewska (PAN), dr Dariusz Wasilewski, dr Piotr Lichacz (filozof, etyk z PAN) Sala mieści niemal dwieście osób. W finale wykładów, czyli ok. godz. 18.00 wystawiane baby i serniki zostaną podzielone i rozdane zgromadzonym uczestnikom.

3. W foyer na gości będzie czekała wystawa tradycyjnych polskich wypieków, herbata Ahmad Tea i kilka innych niespodzianek.

4. Pokazy, zakupy na stoiskach przed budynkiem CPK.

a. zioła, kwiaty, kosmetyki ekologiczne, regionalne specjały,

b. biżuteria artystyczna, ręcznie haftowane obrusy, eko zabawki, książki.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, Pan Tomasza Kucharski.

Partnerzy Bab Polskich, czyli festiwalu sztuki dobrego życia:
1. Urząd Dzielnicy Praga Południe
2. Muzeum Mazowieckie w Płocku
3. Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach
4. Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
5. www.warszawa.naszemiasto.pl
6. Ekologia.pl
7. Miesięcznik „Charaktery"
8. Fabryka Nici „Ariadna"
9. Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina"
10. Cech Rzemiosł Spożywczych w Warszawie
11. Krakowska Szkoła Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych

Organizatorzy:

Miejsce udostępnia i wspiera organizacyjnie: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe

Pomysł i realizacja: Evimeria Sp. z o.o.

Edyta Żak
project manager
kom. 534 23 23 66
email: edytamagdalena1@gmail.com

Paweł Dawidowicz
nadzór projektu ze strony CPK
tel. 22 277 08 28
email: pawel@cpk.art.pl

 


W tym tygodniu polecamy