Wystawa "Horyzonty"

2019-05-21

Wystawa

1 - 18 czerwca 2019
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa „Horyzonty" Monika Ślósarczyk. Wystawa będzie czynna do 18 czerwca 2019.

Monika Ślósarczyk - artystka urodzona w 1971 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. J. Szancenbacha, z aneksem w pracowni książki i typografii prof. R. Banaszewskiego (1996r.)
Monika ma w swoim dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz udział w blisko 40 wystawach zbiorowych. Jest twórczynią happeningów („Lepienie owiec", „Owsik Krzywicki"), uczestniczką plenerów malarskich.

Znakomite wykształcenie plastyczne dało Monice podstawy do rozwoju własnego stylu malarskiego. Stylu, który wymyka się próbom klasyfikacji, przyporządkowania do określonego kierunku w sztuce.
Niekończące się eksperymenty związane z budulcem, wychodzą poza tradycyjne techniki i łączą się z niebanalnymi wizjami malarskimi. W centrum świata artystycznego Moniki znajduje się człowiek. To nić przewodnia łącząca stałe przejawy fascynacji naturą ludzką i wnikliwą obserwacją jej specyfiki. Obserwacją, która nie opiniuje, nie cenzuruje, nie osądza, ani nie sortuje. Obiektywizm jest tutaj przejawem niezwykłej inteligencji i stawia artystkę w roli reportera, outsidera. Monika potrafi obnażyć ludzką kuriozalność, pokazać zaangażowanie, pasję, fascynację seksualną, bierną egzystencję, konsumpcjonizm, a każdy temat traktowany jest z osobliwym poczuciem humoru i dystansem. Płótna wprowadzają w dobry nastrój, zmuszając jednocześnie widza do głębszej analizy dzieła. Jak napisała Karolina Orlecka: „stylistyką i sposobem operowania barwami przypomina twórczość awangardowych malarzy początku XX wieku, na myśl przywołując chociażby twórczość Matisse'a czy Picassa." Jednak są to odniesienia będące jedynie inspiracją, dalej pojawia się cały wszechświat możliwości rozwoju własnego talentu. Artystka wykorzystała tę okazję doskonale, wykształcając specyficzny styl, niepoddający się modom, lecz silnie osadzony we współczesnej estetyce.

Mimo nagród i udziału w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych artystka dopiero teraz znacząco wkracza na rynek sztuki. Jest to dojrzała decyzja artystki, podparta latami pracy i doświadczenia, droga artystyczna naznaczona perfekcjonizmem, latami konfrontacji z innymi artystami, zwieńczona wiarą we własne umiejętności. Artystka nie lubi mówić o sobie i swojej twórczości, za to swoimi obrazami znakomicie opowiada historie życia niejednego z nas.

Współorganizator: Galeria Bator
Kuratorzy wystawy: Katarzyna Bator, Marcin Kokoszko

 


W tym tygodniu polecamy