Wystawa "Prosimy nie regulować odbiorników"

2019-06-13

Wystawa

22 czerwca  - 10 lipca 2019
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa Kuby Janysta pt. "PROSIMY NIE REGULOWAĆ ODBIORNIKÓW".

Wystawa będzie czynna do 10.07.2019.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

Pierwszym abstrakcyjnym obrazem jaki zobaczyłem był szum, czyli tzw. śnieg emitowany przez odbiornik telewizyjny Elektronika produkcji radzieckiej. Moje dzieciństwo przypadło na lata 80-te, więc często oglądałem zakłócenia, szumy, nakładanie się na siebie kanałów oraz obraz kontrolny. I raz dziennie, o 19 bajkę.

Dzisiaj mam duży telewizor LCD, z liczbą kanałów, której nie potrafię wymienić, wszystko w Full HD... tylko szumów brak...

Wystawa "Prosimy nie regulować odbiorników" jest z jednej strony podróżą w czasie, powrotem do dzieciństwa, kiedy kupno nowego telewizora było niemalże epokowym wydarzeniem, a dobry film puszczony w telewizji świętem. To odreagowanie znużenia przesytem informacji i komunikatów, które dzisiaj są dookoła nas, w telewizorze, radiu, smartfonie, zegarku, a wkrótce, pewnie dzięki bezpośredniej transmisji, prosto do umysłu.
Dzisiaj szum, który nie przedstawia nic jest błogosławieństwem.

Z drugiej strony to fascynacja abstrakcyjnym obrazem generowanym przez, patrząc z dzisiejszej perspektywy, prymitywne urządzenia. To poszukiwanie w zakłóceniach i szumie estetyki, harmonii, kompozycji i sensu. Skoro wszystko już było i wszystko widzieliśmy, być może należy poszukiwać inspiracji w czasie kiedy proste urządzenia elektroniczne generowały abstrakcyjne obrazy, zanim zostały wyposażone w sztuczną inteligencję i zaczęły konkurować z człowiekiem.

...

13 lipca 2013 roku nastąpiło w Polsce wyłączenie transmisji analogowej.

Kuba Janyst