OKIEM FOTOGRAFA -180.rocznica ogłoszenia wynalazku fotografii

2019-07-31

OKIEM FOTOGRAFA -180.rocznica ogłoszenia wynalazku fotografii

20 sierpnia 2019r.
(wtorek)
godz.18:30
Podskarbińska 2
wstęp wolny 


Specjalna edycja nawiązująca do 180. rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii. Tym razem  naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii - dr Weroniką Kobylińską-Bunsch - popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Szczególną uwagę poświęcimy dwudziestoleciu międzywojennemu i fotografii awangardowej. Jakiego rodzaju eksperymenty formalne z lat 20.
i z 30. XX wieku nie tracą na aktualności? Jakie nazwiska polskich artystów tego czasu warto znać i... czy Witkacy był fotografem? To tylko kilka pytań, na które postaramy się wspólnie odpowiedzieć.Planowane są również dodatkowe, satelitarne wydarzenia, m.in. plener fotograficzny na Pradze i konkurs zdjęć nawiązujących do jubileuszu - wkrótce szczegóły, prosimy śledzić wydarzenie.


Prowadzenie: Ireneusz Graff (Fotokursownia)

Gość: dr Weronika Kobylińska-Bunsch (Stowarzyszenie Historyków Fotografii, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata), autorka książki "Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962" oraz zastępca redaktor naczelnej czasopisma „Dagerotyp. Studia z historii i teorii fotografii". Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Prowadzi zajęcia dla studentów w IHS UW oraz na łódzkiej filmówce. Laureatka m.in. stypendium twórczego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

„Okiem fotografa" to cykl poświęcony głównie współczesnej polskiej fotografii. Na comiesięcznych spotkaniach poznać można czołowych polskich fotografów, prezentujących i omawiających swe wybrane zdjęcia, a także różne dziedziny i tematy fotografii.