Koncert organowy

2019-08-05

Koncert organowy

11 sierpnia 2019r.
(niedziela)
godz.19.30
Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ul. Nobla 16
Wstęp wolny
 

Koncert organowo-kameralny z udziałem:
Angeliki Podwojskiej (Gdańsk) - sopran
Mateusza Rzewuskiego (Warszawa) - organy

Angelika Podwojska urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Obecnie jest studentką III roku wydziału wokalno-aktorskiego, kierunek - śpiew solowy w klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W 2017 roku uczestniczyła w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Piotra Łykowskiego. Brała również udział w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adi Bara. W kwietniu 2018 roku wcieliła się w postać I Wiedźmy w wystawianej na Akademii Muzycznej w Gdańsku operze „Dydona i Eneasz" Henry Purcella. W marcu tego roku wykreowała rolę Hyacinthusa w operze „Apollo i Hyacinthus" W. A. Mozarta w muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Regularnie występuje na międzynarodowych festiwalach w Polsce oraz Niemczech.

Dr Mateusz Rzewuski - biografia
Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce - studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech - studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji - studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux'a otrzymując dyplom „Concertiste" oraz w Szwajcarii - studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.
Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej - instrumentalistyka - uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie,  w Czechach, w Rosji i na Słowacji wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r.,w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również działalnością managerską i animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej oraz na Pradze Południe w Warszawie.
W 2019 roku organista wystąpi w 13 krajach, w tym po raz drugi w USA, jak również odbędzie swoją pierwszą trasę koncertową do Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej oraz Hongkongu.