Panowie i Panie. Oto Prażanie! - spacery po naszej dzielnicy

2019-10-01

Panowie i Panie. Oto Prażanie! - spacery po naszej dzielnicy

Spacery po Pradze-Południe - śladami bohaterów gry „Panowie i Panie. Oto prażanie!"

Zapraszamy na bezpłatne spacery śladami bohaterów i miejsc związanych z grą „Panowie i Panie. Oto prażanie!". Gra zawiera 50 zagadek dotyczących osób związanych poprzez miejsce urodzenia, pracy lub zamieszkania z Kamionkiem, Grochowem, Saską Kępą, Gocławiem i Gocławkiem, czyli administracyjną Pragą-Południe. Bohaterowie zagadek wpłynęli na kształt dzielnicy, działali na rzecz lokalnej społeczności, pozostawili po sobie trwały ślad w historii, w życiu społecznym, kulturalnym lub naukowym.

Uczestnicy spacerów będą mieli możliwość zdobyć grę "Panowie i Panie. Oto prażanie", która będzie miała swoją premierę już za ok. dwa tygodnie.

Prowadzenie spacerów: Karol Bulski, Praska Ferajna


6 października, godz. 12:00
Spotkanie: ul. Grochowska 306 (róg ul. Gocławskiej)

Kamionek
Podczas spaceru odwiedzimy miejsca emblematyczne dla Kamionka, jak okolice Konkatedry Matki Boskiej Zwycięskiej i poprzemysłowej zabudowy ulic Gocławskiej czy Mińskiej. Będzie sposobność do poznania miejsc i ciekawostek związanych z bohaterami gry „Panowie i Panie. Oto prażanie!", m.in. genialnego inżyniera Tadeusza Tańskiego związanego z Centralnymi Warsztatami Samochodowymi, Kazimierza Szpotańskiego - zwanego Elonem Muskiem z Kamionka, Jana Wedla, któremu rodzinna firma zawdzięczała światowy rozgłos, czy przedsiębiorczych braci Borkowskich, produkujących w fabryce na Kamionku lampy, żyrandole i piorunochrony. Dowiemy się, w jaki sposób przyszła żona marszałka Aleksandra Piłsudska przemycała broń i dlaczego dyrektor CSW Kazimierz Meyer zamknął Tadeusza Tańskiego na noc w pokoju konstruktorskim.


13 października, godz. 12:00
Spotkanie: ul. J. Waszyngtona 2a (przy popiersiu Waszyngtona)

Saska Kępa
Enklawa pełna wspaniałej modernistycznej architektury była miejscem zamieszkania wielu wybitnych postaci. Odwiedzimy m.in. domy - scenografki teatralnej Teresy Roszkowskiej, zapamiętanej przez sąsiadów z barwnych strojów i wytrwałego dokarmiania zwierząt, Władysława Trylińskiego, wynalazcę niezwykle trwałej nawierzchni z sześciokątów czy architekta Bogdana Lacherta, którego dom, mimo nowoczesnego wyglądu, jako pierwszy na Saskiej Kępie został wpisany do rejestru zabytków. Nie zabraknie miejsc związanych z Agnieszką Osiecką, której teksty piosenek znają chyba wszyscy. Dowiemy się m.in. dlaczego kompozytor Witold Lutosławski cieszył się z wyprowadzki z Saskiej Kępy na Żoliborz i jakie nowe słowa wprowadziła do polszczyzny Maria Skibniewska - wybitna tłumaczka dzieł J.R.R. Tolkiena.


27 października, godz. 12:00
Spotkanie: ul Chłopickiego 2 (przed kościołem na pl. Szembeka)

Grochów
Grochów to dawne przedmieście, gdzie rozegrała się największa bitwa powstania listopadowego. Przyłączony do Warszawy, w międzywojniu urbanizował się i zyskał miejsce upamiętnienia bitwy, do dziś będące symbolem dzielnicy. Oprócz nich zobaczymy też miejsca związane między innymi z Kazimierzem Pużakiem, Tadeuszem Kubiakiem, Józefem Chłopickim czy Janem Szypowskim. Dowiemy się, jakie imię nadał Mieczysławowi Foggowi wódz indiańskiego szczepu Tuscarora, w czym specjalizowała się jedna z najstarszych grochowskich fabryk oraz gdzie w piwnicy sprawdzano działanie zapalników do granatów (tzw. filipinek), a w ogrodzie testowano butelki zapalające.

Organizator: Fundacja Edu & More
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
Strona projektu: https://www.eduandmore.org/panowieipanieotoprazaniepragapoludnie.html
Partnerzy: Muzeum Warszawy, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, LOTTE Wedel Sp. z o.o., Praska Ferajna
Patronat medialny: TVP3, Radio Wawa, Dzielnica, Mieszkaniec.

 


W tym tygodniu polecamy