EWA CZUCHAJ "Coś - ∞"

2020-07-16

EWA CZUCHAJ

 Wystawa malarstwa czynna od 16.07.2020 do 03.09.2020
codziennie w godzinach 10:00 - 18:00

"Coś" jest nieokreślone, nienazywalne. W śladzie, plamie barwnej można rozpocząć swobodną, niekończącą się wędrówkę w znaczeniach, formach i kształtach. U źródeł moich działań twórczych jest natura studiowanych artefaktów w zatartych formach, rozlanych i wypełnionych kolorem. Wieloletnie studia nad przeszłością i dawne fascynacje kulturami pierwotnymi poddaję filtracji i przenoszę nieustannie w formie śladów na płótna. Gdzieś w geście, śladzie doszukujemy się sensu, dodajemy treść, definiujemy, nadajemy znaczenie. Tytuły wcześniejszych prac „Skąd”, „Dokąd” „Tam” „Etcetera”, „I Tak dalej” towarzyszyły nazywaniu nieokreślonego sensu działań, teraz w prezentowanej wystawie w większości zaczerpnięte są zupełnie wprost z języków Indian m.in. Quechua, Guarani - "Ekiriri"; "Ahakhaw"; "Binto". To rodzaj przewrotnej gry - ukłonu w przeszłość versus przyszłość, nieskończoność śladów nowo powstających, nadawaniu im nowych określeń w oparciu o skończoność znanych słów. Natężenie kolorów, gesty stanowią swobodną odpowiedź na zadawane pytania o znaczenie, definicje i nazywanie śladów.

Bio:

Ewa Czuchaj, ur. 1979
Studia z wyróżnieniem rektorskim ukończyła w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Mariana Czapli oraz dodatkowo w zakresie tkaniny artystycznej u prof. Stanisława Andrzejewskiego. Wcześniej uzyskała tytuł magistra w zakresie Archeologii Ameryk na Wydziale Archeologii na UW. Pracowała w Andyjskiej Misji Archeologicznej w Peru. Dwa lata studiowała także na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na specjalizacji konserwacji tkanin zabytkowych.
Lubi słuchać, obserwować, przycupnąć i zapatrzyć się. Fascynuje się fotografią, organizuje wystawy i tropi cenne kolekcje fotograficzne. Zafascynowana nieskrępowaną improwizacją śladów w myśl idei Arno Sterna rozlewa kolor w niepohamowany sposób. Inspiracje czerpiąc z koloryzmu, skupia się na geście i fakturze płócien.
Przytulona do Stowarzyszenia Front Sztuki od założenia, wcześniej od 2005 roku związana z działaniami na Pradze w PZO, aktualnie luźno współpracuje z artystyczną Kamienicą na Tarczyńskiej TA3. Maluje nocami w wiecznym niedoczasie..
Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych w Polsce.
Aktualnie pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski mozolnie kreując Mediatekę.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

 


W tym tygodniu polecamy