Nowy sezon koncertów organowo-kameralnych na Pradze-Południe! ONLINE

2020-10-06

Nowy sezon koncertów organowo-kameralnych na Pradze-Południe! ONLINE

Koncerty organowo-kameralne na Pradze-Południe w Warszawie 2020 - sezon 2

22 listopada 2020 (niedziela)
godz. 19:00
Sanktuarium Św. Ojca Pio, ul. Fieldorfa 1

Michał Mogiła (Katowice) - obój
Michał Kopyciński (Lublin) - organy

Michał Mogiła od 2008 roku piastuje prestiżową funkcję I oboisty - solisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej. W roku 2013 roku został wybrany na Prezesa Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego z powodzeniem przekształcając Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie ,, International Oboe Masterclasses „ w dynamicznie rozwijający się Lubuski Festiwal Muzyczny i należący obecnie do najbardziej rozpoznawalnych i największych festiwali muzycznych w regionie. Od roku 2008 Michał Mogiła bierze udział jako solista i kameralista w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce oraz jako czynny artysta jest zapraszany na największe festiwale muzyczne w Polsce: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach" Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, Gdański Festiwal Muzyczny. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja, Chiny.
Jako członek prestiżowego tria stroikowego Reed Connection (www.reedconnection.eu)
Michał Mogiła brał udział w wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: "Dni Muzyki nad Odrą" w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze" w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.
Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena - Wariacje na temat „La ci darem la mano".
Michał Mogiła jako Prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego od 2013 roku dynamicznie i aktywnie poświęcił się kulturze w województwie lubuskim rozwijając i tworząc od podstaw Lubuski Festiwal Muzyczny. Na chwilę obecną Lubuski Festiwal Muzyczny należy do grona najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce w którym partycypują największe media w regionie oraz ogólnopolskie media muzyczne (Radio RMF CLASSIC, PRESTO - prosto o muzyce, POLMIC - Polskie Centrum Informacji Muzycznej).
W 2014 roku Festiwal rozpoczyna współpracę z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi województwa lubuskiego: Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda, Filharmonia Gorzowska, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Regionalne Centrum Animacji Kultury, Centrum Kultury ,,Zamek „ w Kożuchowie, Galeria BWA w Zielonej Górze, Nowosolski Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Rzepinie, Fundacja Łagowski Dom Artysty. W 5 edycjach festiwalowych wystąpili artyści z Polski i za granicy uznawani za wiodących muzyków, artystów, malarzy w kraju i zagranicą: Christoph Hartmann (Orkiestra Berliner Philharmoniker), Lucas Macias Navarro (Orkiestra Royal Concergeboow w Amsterdamie), Arkadiusz Krupa (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Celina Kotz (laureatka ostatniego Konkursu Wieniawskiego), Janusz Wawrowski (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Tytus Wojnowicz (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Gabor Varga (Węgierska Orkiestra Radiowa), Gabriel Fleszar, i wielu innych.
Lubuski Festiwal Muzyczny stanowi znakomitą markę regionu województwa lubuskiego i jest rozpoznawalny poza jego terenem. Relacje z koncertów są dostępne w internecie na kanale festiwalowym Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego i cieszą się olbrzymią popularnością oraz znakomitą widownią. (www.lubuskifestiwalmuzyczny.com).
Michał Mogiła jest również twórcą corocznych koncertów świątecznych z udziałem filharmoników zielonogórskich. Koncerty odbywają się w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zielonej Górze - Starym Kisielinie, Gwiazdą ostatnich koncertów był Gabriel Fleszar, który wspólnie z filharmonikami zielonogórskimi wykonał najpiękniejsze polskie kolędy. W 2017 roku wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej młodego pokolenia Marta Florek.
Michał Mogiła współpracuje z wieloma najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce jako oboista oraz działacz kultury: Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Pomorska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna.
W 2018 roku z Michał Mogiła otrzymał odznakę honorową ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej,, przyznaną przez Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
W 2019 otrzymał nagrodę kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego Złoty Dukat oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Michał Kopyciński urodził się w Lublinie. W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział
Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów
prof. Jana Bokszczanina. W latach 2016-2017 studiował w
Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów,
fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin.
Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą: wyróżnienie na XXV Międzynarodowym Konkursie Muzyki
Organowej w Rumii, Grand Prix na konkursie „L'Oragno Antico
Italiano" w Comunanza we Włoszech. Swoje umiejętności
doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez
profesorów: Jane Parker Smith, Thomasa Trottera (Anglia), Raula Prieto Ramireza (Hiszpania), Ulricha Walthera (Niemcy),
Konstantina Volostnova, Alexeya Schmitova (Rosja), Petera van
Dijk (Holandia), Maurizio Maffezzoli, Lorenza Ghielmiego
(Włochy), Kevina Bowyer'a (Szkocja) i Gary'ego Verkade
(Szwecja).
Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi.
Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich
Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej" w Lublinie. Od 2018
roku prowadzi zajęcia z fisharmonii oraz kameralistyki organowej w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w
Białymstoku. W swoich zbiorach posiada trzy cenne instrumenty: amerykańską fisharmonię firmy „Estey" z Brattleboro w stanie Vermont z lat 20-tych XX wieku, fisharmonię francuskiej firmy „Alexandre" z 1862 roku oraz fisharmonię niemieckiej firmy „J&P Schiedmayer" z 1873 roku. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Włochy, Belgia, Litwa).

 

Kierownictwo artystyczne: Dr Mateusz Rzewuski

............................................................................
13 grudnia 2020 (niedziela)
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16

Patryk Podwojski (Gdańsk) - organy


Kierownictwo artystyczne: Dr Mateusz Rzewuski

......................................................................................

25 października 2020 (niedziela), godz. 19:30
Kościół pw. Św. Apostołów Jana i Pawła,ul. Kapelanów Armii Krajowej 2

Dr Jacek Szymański (Gdańsk) - tenor
Dr Mateusz Rzewuski (Warszawa) - organy

Jacek Szymański - tenor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie(Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko - Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno - kantatowych od baroku do współczesności.; 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych; formy kameralne, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: An die ferne Geliebte, Fr. Schubert: Schwanengesang, R. Schumann: Dichterliebe ,M. K. Ogiński Romanse wokalne, D.Szostakowicz Z żydowskiej poezji ludowej, J.Brahms Pieśni cygańskie oraz formy operetkowe.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowi - Łomża" w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie.
W roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim", brał udział w archiwalnym nagraniu opery Hrabina Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).
Jacek Szymański współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Maciej Figas, Ernest Hoetz, Jan Łukaszewski, Enoch zu Gutenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.
W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. W 2006 roku „Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską" otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W roku 2009 wziął udział w realizacji opery Ariadna na Naxos R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski muzyczny kanał telewizyjny MEZZO oraz przez TVP Kultura. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".
W tym samym roku uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). W 2014r zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 - Zawody Zaufania Publicznego" w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim. W 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska „ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY"
W 2017 r. odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży „„ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY".

Dr Mateusz Rzewuski - organy
Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce - studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech - studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji - studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux'a otrzymując dyplom „Concertiste" oraz w Szwajcarii - studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.
Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej - instrumentalistyka - uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach:
w 21 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych.
Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda).
Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" na magisterskie studia w Niemczech.
Od 2013 roku zajmuje się również działalnością managerską i animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz
na Pradze Południe w Warszawie.


W tym tygodniu polecamy