7 lutego 2023 (wtorek)
godz. 18:30
wstęp wolny


Spotkanie 30. Jubileuszowe! Zbyszko Siemaszko: Warszawa w odbudowie.

Spotkanie lutowe poświęcone będzie zdjęciom Zbyszka Siemaszki z powojennej Warszawy, odradzającej się z powojennych gruzów. Zdjęcia stolicy z lat 50, 60 i 70 obrazują układ urbanistyczny miasta, jego zabytki oraz atmosferę panującą na ulicach. Nie zabraknie obrazów z prawobrzeżnej strony miasta. A że będzie to spotkanie trzydzieste, z okazji jubileuszu pojawią się niespodzianki i konkurs fotograficzny z zacnymi nagrodami. 🙂
Filip Siemaszko (wnuk Zbyszka Siemaszki) i jego żona Anna prowadzą rodzinny zakład fotograficzny na ul. Grójeckiej 40 przy Placu Narutowicza. Poza tym zajmują się promowaniem spuścizny rodziny Siemaszków. To oni przybliżą postać znanego warszawskiego fotografa i przedstawią jego zdjęcia, niepublikowane i publikowane, także w najnowszym albumie „Warszawa Siemaszki”, przygotowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Zbyszko Siemaszko, urodzony 30 sierpnia 1925 w Wilnie, zaczął swoją karierę zawodową w 1950 roku jako fotograf Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Jego zadaniem było przygotowywanie dokumentacji obiektów zabytkowych. Fotografował stolicę, której wciąż była zniszczona po II wojnie światowej.
Kilka lat później zaczął pracować jako fotoreporter w tygodniku „Stolica”, a w 1969 przeniósł się do redakcji tygodnika „Perspektywy”. W 1990 roku przeszedł na emeryturę.
„Warszawa była tematem wdzięcznym. Obdarowywała coraz nową okazją, bo zmieniała się jak w kalejdoskopie. Nawijało się pod rękę mnóstwo tematów – wspominał w audycji z Polskiego Radia z 1974. – Fotografowałem architekturę i ludzi. Była to fotografia reportażowa, pokazania architektury miasta, obyczaju, ubioru i wyglądu ludzi.”

Strona internetowa gości: www.siemaszkowie.pl

Patroni:
Oddział Warszawski PTTK: https://warszawski.pttk.pl

Narodowe Archiwum Cyfrowe: https://www.nac.gov.pl

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Od kwietnia 2018 roku do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy także na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkań oraz całego cyklu: Irek Graff

Wydarzenie: na facebooku: https://www.facebook.com/events/755542218812302/

Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy

Partner
Fotokursownia Irka Graffa – Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp. – www.fotokursownia.com

30. Jubileuszowe spotkanie z Okiem Fotografa!