Wernisaż
25 lutego 2023 (sobota)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wystawa czynna
27 lutego – 15 marca 2023
w godz. 1:00-18:00
wstęp wolny


Wystawa „Ryby takie jak my”
Barbara Trojanowska urodziła się we Wrocławiu. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.
W centrum jej zainteresowań pozostaje przyroda, świat baśni oraz formy geometryczne i ich wzajemne korelacje, co przedstawia przy użyciu technik malarstwa olejnego i akrylowego. Niekiedy tworzy prace z pogranicza realizmu magicznego.
Surrealistyczne morskie stwory towarzyszyły malarce już w młodości. Pojawiły się najpierw jako szkice w zeszytach szkolnych. Dopiero zachęta ze strony Jacka Malinowskiego, wieloletniego mentora, sprawiła, że mieszkańcy głębin wyłonili się w pełnej krasie. Powstał cykl „Karnawał”, poświęcony stworzeniom podążającym w podwodnym, barwnym korowodzie przy dźwiękach wielorybich pieśni. Od tamtej pory artystka często wraca do tematu podwodnego świata.
Barbara Trojanowska w latach 2014-2022 prezentowała swoje prace podczas ośmiu wystaw indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych, m.in.:
• 2022 wystawa indywidualna „Poczet morskich głębinowców”, CK Browar B, Włocławek
• 2022 „XXI Aukcja Charytatywna „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI” Muzeum Narodowe, Warszawa
• 2021 wystawa indywidualna, Galeria Pod Plafonem, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Wrocław
• 2021 „Salon Wielkopolski” Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Czarnków
• 2021 „XIV Art Naif Festiwal” Galeria Szyb Wilson, Katowice
• 2020 „Sztuka Polska na czas pandemii” OW ZPAP, Dom Artysty Plastyka, Warszawa
Otrzymała wyróżnienie oraz wyróżnienie honorowe podczas XVIII. i XIX. Przeglądu Twórczości Plastycznej „Interpretacje” w Piastowie.

Wystawa malarstwa pt. „Ryby takie jak my” / Barbara Trojanowska