Szanowni Państwo, w imieniu Organizatorów „Młody Grochów Bistro” serdecznie zapraszamy Was do udziału w „Grochowskich Rozmowach”. Będzie to cykl debat na różne tematy, związane z naszą najbliższą okolicą.

Data: 17 listopada 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: dolna sala restauracji Młody Grochów przy ul. Mińskiej 75
Wstęp: bezpłatny

Zawód: dziennikarz – wokół obiektywizmu
Obiektywizm wydaje się być wpisany w podstawę dziennikarskiego rzemiosła. Przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji oraz różnorodnych opinii to misja tego zawodu. Dziennikarze jednocześnie opisują rzeczywistość, ale także ją kształtują, wpływają na sposób jej postrzegania i mogą na nią oddziaływać. Rzeczywistość, którą widzimy w dużej części jest większa niż nasze codzienne przeżycia i tworzą ją m.in. informacje otrzymywane przez media.
Jednocześnie współczesne media zmieniają się wraz postępem technologicznym. Raczej nie z własnej woli, ale goniąc za przetrwaniem, próbują rywalizować z bezpłatnymi informacjami z mediów społecznościowych i Internetu, gdzie dominuje przekaz subiektywny, oparty na emocjach, a rzadziej na chłodnej analizie faktów. W walce o zainteresowanie czytelników czy coraz częściej o „klikalność”, media gubią się i tracą najważniejszą z wartości jaką jest obiektywizm, a w dalszej perspektywie wiarygodność.
Czy to dlatego zaufanie do dziennikarzy spada z roku na rok? Czy zawód ten jest w XXI w. skazany na porażkę? Czy ten stan rzeczy wynika z zachowania samych dziennikarzy? Czy to może raczej my – odbiorcy straciliśmy chęć do oglądania świata w perspektywie 360 stopni, nie mając siły, skupiamy się jedynie na wycinku rzeczywistości?
O zawodzie dziennikarza w XXI w., obiektywizmie, bańkach informacyjnych oraz przebodźcowaniu porozmawiamy z naszymi panelistami na debacie.

Ogólnie o cyklu: Grochowskie debaty to rozmowy na różnorodne tematy, od kultury po zagadnienia technologiczne. Pragniemy zachęcić Państwa do aktywnego udziału w spotkaniach z ekspertami, działaczami oraz pasjonatami. Sprawy poruszane będą dotyczyć zarówno trendów i tematów międzynarodowych, ale również postaramy się przybliżyć Państwu perspektywę krajową oraz lokalną.

Chcemy uaktywnić potencjał Grochowa – miejsca ciągle się rozwijającego i łączącego innowacyjność z tradycją. Zależy nam na stworzeniu przestrzeni do wymiany myśli oraz poglądów, jak również zachęceniu Państwa do aktywnego działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. Naszym celem jest zachęcić Państwa do wzięcia udziału w debacie, ale mamy również nadzieję że poruszane tematy zachęcą Państwa do dalszego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/307768982119449

Terminarz debat:
Zawód: dziennikarz – wokół obiektywizmu – 17.11.2023
Architektura – komu ma służyć? – 30.11.2023
O mocy pomagania – 14.12.2023

Cykl debat „Grochowskie Rozmowy” / Młody Grochów Bistro