25 listopada 2023 (sobota)
godz. 19.00
bilety: 50 zł (przedsprzedaż), 60 zł (w dniu koncertu) dostępne w biletomacie oraz na portalu BILETYNA.PL
: https://bilety.io/wSE3t

Kup Bilet On-Line

PREMIERY I INTERPRETACJE – JUBILEUSZOWY KONCERT GALOWY OPPA 2023. Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkanaścioro bardess i bardów, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową. Druga część, to koncert piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów. Jubileuszowy charakter tego koncertu znajdzie wyraz w tym, że wszyscy jego wykonawcy zdobyli Grand Prix im. Jonasza Kofty w przedziale lat 2001 – 2022. Występują: Barbara Beuth, Anatol Gwozdecki, Przemysław Kmietjan, Dorota Kuziela, Ewelina Marciniak, Apolinary Polek, Mateusz Rulski, Kamil Wasicki, Irena Salwowska, Zbigniew Żuk. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje trio Łukasza Dąbrowskiego w składzie: Łukasz Dąbrowski (fortepian, aranżacje), Marcin Fidos (kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja). Koncert prowadzi Piotr Bakal.

CZYM JEST OPPA
Jak bardzo potrzebni są ludziom bardowie, jak ważna jest ich społeczna rola i jak bardzo złakniona jest publiczność dobrych, poetyckich pieśni, opowiadających prawdę o życiu, dotykających spraw najważniejszych i niebędących li tylko artystyczną konfekcją, świadczy przyznanie w 2016 roku Literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi i entuzjastyczna reakcja na tę wiadomość nie tylko szerokiej publiczności, ale i znanych autorytetów. W Dylanie uhonorowano wszystkich bardów świata w tym sensie, że zwrócono uwagę ludzi pióra, że tutaj, w tej dziedzinie twórczości może rodzić się najwyższych lotów poezja. I to nie ta super hermetyczna, którą ledwo rozumie sam autor, ale ta, która trafia do ludzkich umysłów i serc i która pozostaje tam na długie, długie lata, a często na całe życie.
Celem OPPA – Międzynarodowego Festiwalu Bardów jest popieranie, rozwijanie i upowszechnianie twórczości bardów, czyli pieśniarzy, którzy są twórcami własnych piosenek i których utwory, to osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz, wyrażony własnymi słowami i muzyką. W tak rozumianej piosence autorskiej, jak w żadnej innej, ujawnia się najpełniej osobowość twórcy, jego światopogląd, filozofia życia, świat własnych przeżyć i bagaż doświadczeń. Piosenka autorska jest najbardziej osobistą wypowiedzią jej twórcy, jego sposobem na komunikowanie się ze światem, autoekspresją poprzez utwór literacko-muzyczny. Twórca sam dobiera do tego celu jak najbardziej odpowiednią formę artystyczną i bierze za to całkowitą odpowiedzialność.
OPPA ma znaczenie kulturotwórcze, bowiem z jednej strony inspiruje twórczość wartościową literacko i muzycznie, z drugiej, poprzez docieranie z ambitną piosenką do szerokich kręgów publiczności, przyczynia się do uwrażliwienia jej na walory literackie tekstów piosenek, totalnie zaniedbane w epoce kultury obrazkowej. Każdą odsłonę festiwalu poprzedza twórczy ferment w środowisku bardów i powstaje kilkadziesiąt utworów premierowych. Dotyczy to zarówno artystów zawodowych jak i młodych adeptów tej sztuki. To festiwal piosenek, gdzie liczy się twórczość, a nie odtwórczość, wiarygodność, a nie blichtr i błyskotki, poetycka i ważka treść, a nie grafomańskie słowotwórstwo.
OPPA jest największym w kraju forum wypowiedzi bardów. Od swych narodzin w 1978 r. jest jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce i jedną z najbardziej szanowanych imprez kulturalnych w naszym kraju. Dla całej rzeszy twórców piosenki autorskiej, udział w OPPA, to prawdziwa nobilitacja.

Jubileuszowy Koncert Galowy OPPA 2023