21 sierpnia 2022 (niedziela)
godz. 19:00
wstęp wolny
Parafia Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2


Koncert organowo-kameralny na Pradze-Południe

Wystąpią:
duet skrzypcowy Katarzyna i Maksymilian Grzesiak (Warszawa) Johannes Skudlik (Niemcy) – organy

Johannes Skudlik – urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. Grę na organach i dyrygenturę studiował w rodzinnym mieście.
Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji: Tokio, Boston (Uniwersytet Harvarda). Występował również w salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Kolonii, Essen, Gdańsku, Hong Kongu, St. Petersburgu in w Tonhalle (Zürich). Ponadto koncertował w katedrach w Monachium, Kolonii, Trier, Londynie, Westminsterze, Sevilli, Salamance, Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja).
Jako kameralista regularnie koncertuje z muzykami Filharmonii Berlińskiej i orkiestrą Bavarian Radio Symphony Orchestra. Jako dyrygent i solista współpracuje z orkiestrami: Munich Symphony and Radio Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Münchener Bach-Chor.
Johannes Skudlik jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro-Via Festival, który gości między innymi w pięknych wnętrzach zamku Neuschwanstein i San Marco w Wenecji. Od 2005 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu organowego w Palermo.

Katarzyna Grzesiak (ur. 11.05.1988 r.), skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w mistrzowskiej klasie skrzypiec profesora Krzysztofa Bąkowskiego, koncertmistrz grupy drugich skrzypiec Orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie. Od zawsze jej specjalnością była kameralistyka, stąd udział w wielu kursach, konkursach i projektach, m.in.: w I Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Radomiu (III miejsce), Mistrzowskich Kursach Kameralistyki z Royal String Quartet czy International Music Week w Montepulciano z Alban Berg Quartet. Od wielu lat jest członkiem kwartetu smyczkowego The Time Quartet oraz solistką kameralnej orkiestry smyczkowej Melanidis Orchestra. Jako wiceprezes Fundacji „Czas Sztuki” jest propagatorką kultury i sztuki wśród odbiorców wykluczonych z uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Jest również autorką wielu scenariuszy koncertów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo znakomicie odnajduje się w roli konferansjera – poprowadziła już kilkadziesiąt koncertów w ramach czterech edycji cyklu koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”.
Maksymilian Grzesiak (ur. 20.03.1986 r.), skrzypek, absolwent UMFC w Warszawie w mistrzowskiej klasie skrzypiec profesora Tadeusza Gadziny, pierwszy koncertmistrz Orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, laureat wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów i przesłuchań – Gdańsk, Magdeburg, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Zielona Góra. Prowadzi bogate życie koncertowe występując w wielu krajach Europy, Azji i Afryki zarówno jako solista jak i członek zespołów: kwintetu Tango Fuerte oraz prymariusz dwóch kwartetów smyczkowych – The Time Quartet i Warsaw String Quartet (w którym na stałe występuje z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem). Brał udział w kilku międzynarodowych festiwalach muzycznych m. in. w festiwalu Młodych Wirtuozów w Tunisie, Festiwalu „Classic Premičre”, Festiwalu Nowowiejski-Świdnica-Organy, Festiwalu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” czy Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym. Jako solista występował m. in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną „LEOPOLDINUM”, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią i Orkiestrą „Classic Premičre”. Jest założycielem i koncertmistrzem kameralnej orkiestry „Melanidis”. Chętnie bierze udział w nagrywaniu utworów muzyki współczesnej (w tym dla DUX). Jest również prezesem Fundacji „Czas Sztuki”.
Duo Grzesiak – muzyków połączyła pasja do skrzypiec i literatury skrzypcowej. Poznali się jeszcze na studiach, rozpoczynając współpracę w kwartecie smyczkowym The Time Quartet, z którym do tej pory wykonali już wspólnie kilkaset koncertów. W kwartecie tym współpracują z wieloma znakomitymi artystami: Andrzejem Jagodzińskim, Krzysztofem Herdzinem, Mietkiem Szcześniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Agnieszką Wilczyńską. Jako The Time Quartet wzięli udział również w nagraniu płyty „Tutaj mieszkam”, która w 2016 r. otrzymała nagrodę „Fryderyka”. Dodatkowo od lat współpracują razem w Melanidis Orchestra, wykonując koncerty i dokonując nagrań studyjnych. W listopadzie 2017 roku wspólnie powołali do życia Fundację „Czas Sztuki” zajmującą się krzewieniem kultury i organizacją wydarzeń artystycznych, w szczególności koncertów muzyki klasycznej. W ostatnim czasie muzycy postanowili zgłębić światową literaturę duetów skrzypcowych zakładając Duo Grzesiak.

Koncert organowo-kameralny na Pradze-Południe