26 kwietnia 2025 (sobota)
godz. 19.30
wstęp wolny

KOŚCIÓŁ PW. NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY, UL. NOBLA 16

Koncert organowo-kameralny na Pradze-Południe
. Sezon VII. Koncert odbędzie się w Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy.

Wystąpią:
Piotr Lempa (Zurych/Szwajcaria) – bas
Bernhard Marx (Freiburg/Niemcy) – organy

Piotr Lempa – Absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, USA, Polsce i we Włoszech (Anglia – m.in. Royal Opera House Covent Garden, Włochy – Opera di Firenze, Niemcy – Haendel Festspiele Karlsruhe, Austria – Salzburger Festspiele, Szwajcaria – Verbier Festival). Koncertuje w kraju i za granicą . W 2001 r. Wystąpił z solowymi koncertami m. in. W Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center oraz w Pensylwanii. Wystąpił także na koncercie upamiętniającym I. J. Paderewskiego w Nowojorskiej Carnegie Hall wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem wielu światowej klasy pedagogów.
W lutym 2018 nakładem wydawnictwa Brilliant Classics ukazał się zbiór nagrań dokumentujący dorobek Paolo Tosti’ego, na których Piotr, jako jedyny Polak, śpiewa pieśni włoskie oraz neapolitańskie tego wybitnego kompozytora. W 2017 w Polsce ukazała się płyta „Upiór z opery”, zawierająca najpiękniejsze oraz najbardziej znane musicale. W roku 2011 r. na rynek polski wydana została płyta „Romanse Rosyjskie A. Wertyńskiego” na której znajdziemy najpiękniejsze romanse rosyjskie z repertuaru B. Ładysza z tekstami J. Kofty.
W 2014 r. na rynku polskim oraz angielskim ukazała się płyta „And so, this is Christmas”, na której znalazły się najbardziej znane melodie Bożonarodzeniowe w języku angielskim. W 2008 r. nakładem Acte Prealable ukazała się płyta CD z prawykonaniem Missa Miseri Cordis
L. Kułakowskiego, w której Piotr kreuje partie basową obok tak znakomitych śpiewak w jak P. Kusiewicz.
Do głównych i najważniejszych nagród należą: Tytuł ARAM (Associate of the Royal Academy of Music) przyznawany w Londynie byłym studentom tej uczelni za znaczące osiągnięcia w życiu zawodowym (2019), Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Opolskiego
dla Twórców oraz Animator w Kultury (2018), Olivier Awards przyznana w Królewskiej Operze Convent Garden w Londynie za „Outstanding Achievements in Opera” (2014), 2 nagroda na konkursie wokalnym Ludmila Andrews Song Competition w Londynie (2007), Finalista oraz nagroda (2009), nagroda za wykonanie utworu romantycznego (2007) na International Mozart Singing Competition w Londynie, Stypendium Nicolai Ghiaurov przyznane przez światowej sławy śpiewaczkę – Mirellę Freni – najbardziej obiecującemu basowi młodego pokolenia. (2007), Nagroda specjalna dyrektora Hamburger Staatsoper na Konkursie Wokalnym Ady Sari (2005).
Piotr Lempa jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Częstochowskiej. W 2004 r. Został przez tą uczelnię nominowany do tytułu Absolwenta Roku. Ukończył studia wokalno – aktorskie w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Leszka Skrli oraz studia operowe w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Marka Wildmana i Ingrid Surgenor. Ukończył również, wraz z zespołem młodych śpiewaków, program International Academy of Voice w Cardiff ucząc się pod kierunkiem światowej sławy śpiewaka Dennisa O’Neill. W 2011 roku Piotr otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka. Piotr Lempa od 2019 roku zawodowo związany jest z Operą w Zurychu – jedną z najważniejszych scen operowych w Europie.

Prof.  Bernhard  Marx – pierwsze lekcje z gry na fortepianie pobierał u Engelberta Keßlera in St. Wendel. Następnie studiował w Wyższych uczelniach muzycznych w Saarbrücken, Freiburgu i Paryżu u największych sław muzyki organowej – Marie – Claire Alain oraz Gastona Litaiza. W latach 1972 – 1975 w ramach stypendium DAAD kontynuował naukę w Wiedniu i Bolonii. W 1973 roku otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Brugii a w 1979 roku – 2 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie organowym
w Saarbrücken. Występował w ramach międzynarodowych festiwali w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie i Japonii.
Od 1972 roku jest tytularnym organistą w kościele Św. Jana we Freiburgu a od 1997 roku profesorem w Hochschule für Kirchenmusik w Rottenburgu. Prof. Marx sprawuje także funkcje inspektora organów Archidiecezji we Freiburgu.
Od 2011 roku wirtuoz jest także tytularnym organistą w Bazylice St. Blasien, trzecim największym kościele w Europie. Bernhard Marx jest również zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów organowych.



Koncert organowo-kameralny na Pradze-Południe