23 stycznia 2024 (wtorek)
godz. 18.00
wstęp wolny


Koncert „Piosenki o miłości” / Sławomir Zygmunt oraz spotkanie autorskie

W związku ze wznowieniem niezwykłej, „na wskroś warszawskiej” książki (w której jest także mowa o Pradze) pt. „Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki” Sławomira Zygmunta, serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie połączone z koncertem. Ponieważ książka jest o miłości, więc i piosenki będą o miłości. A ma ich Sławomir Zygmunt w swoim repertuarze bardzo dużo. Podczas wieczoru, w przerwach między piosenkami, będzie można zadawać pytania Sławkowi Zygmuntowi, na które artysta szczerze (tak nam obiecał!) odpowie. A jest go o co pytać, bo to prawdziwy człowiek renesansu: pisze książki i piosenki, komponuje muzykę, śpiewa, od wielu lat występuje na koncertach w Polsce i za granicą.

Książka „Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki”. Autor: Sławomir Zygmunt.
Los wrzuca cię w życie tam gdzie chce, ale dalej idziesz sam. Jeśli jesteś z plebejsko-szemranego warszawskiego Czerniakowa, gdzie można zarobić kosę pod żebro i gdzie kwiat złodziejstwa płacze w kinie, gdy umiera Winnetou to masz solidne podstawy, by zostać bandytą albo artystą.
Nostalgiczny powrót do 60. 70. i 80. lat XX wieku. Smak i zapach Peerelu w powieści, która opisuje wcześniejsze losy Andrzeja Zydnowicza, bohatera książki „Anna i inne klubowe opowiastki”. Korowód barwnych postaci Czerniakowa, paczka przyjaciół, pierwsze papierosy i alpagi oraz brydż. Fascynacja kinem, debiut muzyczny oraz klub Hybrydy. Do tego soczyste i mocne opowiadania strażackie z epizodu zesłania do Straży Pożarnej w stanie wojennym. No i pierwsza wielka miłość…

Sławomir Zygmunt
Muzyk, dziennikarz (absolwent Uniwersytetu Warszawskiego), a także pisarz. W przeszłości związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor dziesięciu solowych płyt CD z piosenkami. Jego utwory znalazły się na jedenastu płytach składankowych. Napisał cztery książki: 1. „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, 2. „Spotkania z…” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. z Zdzisławem Beksińskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Jackiem Kaczmarskim), 3. powieść „Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy, 4. powieść „Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki”. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”). Warszawiak rodem z Czerniakowa, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Koncert „Piosenki o miłości” / Sławomir Zygmunt oraz spotkanie autorskie