4 listopada 2022 (piątek)
godz. 19.00
wstęp wolny


Koncert Zaduszny pt. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Piosenki wielkich nieobecnych o nieobliczalnym cudzie jakim jest życie oraz piosenki Agnieszki Grochowicz o przemijaniu tego cudu. Koncert o charakterze Zadusznym. Słowa: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Marian Hemar, Julian Tuwim, Marek Grechuta, Bułat Okudżawa oraz Agnieszka Grochowicz. Muzyka: Bułat Okudżawa, Seweryn Krajewski, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Włodzimierz Korcz, Andrzej Zarycki, Jerzy Derfel, i in.

Wystąpią:
Agnieszka Grochowicz – wokalistka, autorka tekstów piosenek
Antoni Dębski – basista
Jarosław Olszewski – pianista

Agnieszka Grochowicz
*Wokalistka, autorka tekstów piosenek współpracująca z kompozytorami: Zygmuntem Koniecznym,
Andrzejem Zaryckim, Włodzimierzem Nahornym, Jerzym Derflem, Mirosławem Czyżykiewiczem, Januszem Grzywaczem.

*Ma na koncie m.in występy w Filharmonii Opolskiej, Piwnicy pod Baranami,
Radio Kraków, Scenie Letniej Przy Pompie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie,
Kujawsko-Pomorskim Teatrze Impresaryjnym w Toruniu, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, Promie Kultury w Warszawie oraz licznych ośrodkach, klubach i instytucjach kultury na terenie całej Polski. Koncertowała także we Francji.

*Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa, jest zapraszana do występów podczas prestiżowych imprez miejskich takich jak Noc Poezji czy Noc Jazzu, podczas której w 2019 roku wystąpiła u boku samego Włodzimierza Nahornego i Jego Trio wykonując napisane wspólnie z Kompozytorem premierowe utwory.
Występowała podczas prestiżowego Summer Jazz Festival Kraków, gdzie np.w tym roku odbędzie się Jej premierowy recital z jazzowym pianistą Bogdanem Hołownią.

*Jej piosenki emitowane były przez Trójkę, Dwójkę,Radio Kraków, Radio PIK, Radio Koszalin, Radio Lublin, Radio Szczecin i in.
Jej piosenki zaśpiewali dotychczas m.in: Mirosław Czyżykiewicz i Artur Andrus.
Członek ZAIKS-u.

Zygmunt Konieczny (kompozytor)
„Słyszałem recital Agnieszki Grochowicz i uważam, że jest to jedna z najlepszych wokalistek w Polsce; wszechstronnie muzykalna i znakomicie interpretująca śpiewany tekst. Jej występ jest niezapomnianą kreacją artystyczną. Gorąco polecam”

Jerzy Derfel (kompozytor)
„Bardzo! Bardzo! Byłem na recitalu p. Agnieszki Grochowicz i do dziś jestem zachwycony!”

Leszek Wójtowicz (bard, Piwnica pod Baranami)
„Agnieszka Grochowicz. Artystka w ujmujący sposób wszechstronna. Pieśniarka, poetka, autorka muzyki. Intrygująca i wrażliwa. Kreuje swoją obecność na scenie nie pozbywając się autentyczności. Jej śpiew przykuwa uwagę. Opowiada o świecie z gorzkim uśmiechem, nie zapominając o radości, jaką może przynieść życie. Warto Agnieszki posłuchać, warto się zachwycić. Warto.”

Andrzej Zarycki (kompozytor)
„Utalentowana muzycznie, wrażliwa, pracowita, precyzyjna, odpowiedzialna, twórcza aktorka…. Radość śpiewania i inteligencja sprawia, że jej interpretacje oprócz jakości warsztatowej i artystycznej mają rzadki, precyzyjnie kontrolowany wdzięk. Są pełne lekkości
i przykuwającego uwagę uroku. Z satysfakcją przyjąłem propozycję współpracy z Panią Agnieszką przygotowującą nowe pieśni
do kolejnego swojego recitalu. Teksty które otrzymałem do umuzycznienia śpiewają od pierwszego czytania.

Ewa Kornecka (kompozytorka)
Agnieszka Grochowicz – niezależna, indywidualna, naturalna i bezkompromisowa – to niepowtarzalna „jakość sama w sobie” śpiewająca, komponująca i pisząca teksty artystka – obdarzona instynktem scenicznym, wspartym solidnym przygotowaniem profesjonalnym. Jej spektakle – recitale są starannie zakomponowane, różnorodne i konsekwentne – w warstwie literackiej nawiązujące do najlepszych tradycji piosenki – Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów – są przewrotne i inteligentne, w warstwie muzycznej -czerpiące z klasyki i jazzu. Śpiewając – wciela się w postacie; widz i słuchacz jest świadkiem fascynujących metamorfoz. Wszystkie te elementy wsparte niebanalną, techniką wokalną i interpretacją z pogranicza piosenki aktorskiej są gwarancją niezwykłego, intrygującego wydarzenia, jakim jest każdy koncert Agnieszki Grochowicz”.

Antoni Krupa (redaktor Radio Kraków, gitarzysta, bluesman)
„Agnieszka Grochowicz.Obdarzona niezwykłą wrażliwością. Aktorka, piosenkarka, poetka, autorka tekstów. Podczas koncertów pokazuje całą paletę swojego talentu, przekazując teksty swych pieśni w sposób bardzo naturalny, osobisty, nasycony ekspresją, momentami kameralny, liryczny, nastrojowy. Muzykę komponują jej wybitni twórcy tacy jak Andrzej Zarycki, Zygmunt Konieczny, Mirosław Czyżykiewicz. Jej recitale to rodzaj osobistego intymnego spektaklu”.

Bogdan Micek (dyrektor Piwnicy pod Baranami)
„Piosenki w wykonaniu Agnieszki Grochowicz to Świat liryki i poezji,świat niezwykłych nastrojów i pięknych muzycznych klimatów połączonych z kabaretowym żywiołem.
Wybitne poetyckie teksty,znakomita muzyka i efektowna oprawa sceniczna zapewniają widzom prawdziwą duchową ucztę. Agnieszka Grochowicz jest mistrzynią słowa, mistrzynią interpretacji piosenki literackiej”.

Koncert Zaduszny pt. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”