14 maja 2022 (sobota)
od godz. 19.00
/wstęp wolny
/

Noc Muzeów w CePeKu:

19.00 – Wernisaż wystawy MAGICAL DREAMS VI.
Pierwsza edycja wystawy MAGICAL DREAMS miała miejsce w 2011 r. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zamieni się w największą wystawę magicznego realizmu i surrealizmu w Polsce, a także jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Europie.  Pewnie jest to zasługa świetnych nazwisk, liczącej się czołówki artystów malarzy, reprezentujących ten trudny i bardzo wymagający kierunek sztuki. W wystawie, do tej pory, wzięło udział wielu twórców z Europy, Meksyku i USA. Wśród nich są i byli: Angerer der Altere (Niemcy), Tomasz Sętowski, Patrizia Comand (Włochy), Claus Brusen (Belgia), Victoria Francisco (Czechy), Stephanie Henderson (USA), Krzysztof Izdebski-Cruz, Jarosław Jaśnikowski, Dariusz Kaleta, Karol Bąk, Steven Kenny (USA), Jarosław Kukowski, Rick Lelieveld (Holandia), Brigid Marlin (W. Brytania), Voytek Nowakowski (Kanada), Peter van Oostzanen (Holandia), Daniel Pielucha, Leo Plaw (Australia), Otto Rapp (Niemcy), Marcin Kołpanowicz, Józef Stolorz, Kathrina S. Baumgartner (Niemcy), Peter Gric (Czechy), Gianni Gianasso (Włochy), Tomasz Kopera, Bruno Altmayer (Francja), José Párra (Meksyk), Siegfried Zademack (Niemcy), Jacek Lipowczan (Niemcy), Graszka Paulska, Adam Widełka, Krzysztof Wiśniewski, Carrie A. Baade (USA), Fabrizio Riccardi (Włochy), Lukaš Kándl (Francja), Christpher Vacher (USA) i wielu, wielu innych.
W tegorocznej, szóstej edycji wystawy obok znanych nazwisk pokażemy dzieła artystów młodszego pokolenia, takich jak: Lecha Pierchały i Rocha Urbaniaka, Mikołaja Sętowskiego i Ulyany Turchenko (Ukraina).
Na wystawę MAGICAL DREAMS są zapraszani, nie tylko malarze, ale również rzeźbiarze, ceramicy i twórcy szkła artystycznego. Byli z nami: Kazimierz Kalkowski, Bronisław Giefert i Jacek Opała. Znowu zagoszczą przepiękne rzeźby z brązu Katarzyny Bułki-Matłacz. Ponownie witamy Igora Grechanyka (Ukraina). Cieszymy się również z rzeźb, z kutego żelaza Tima Roosena. Pierwszy raz pokażemy drewniane rzeźby Miłosza Płonki.
Wystawa MAGICAL DREAMS VI będzie wzbogacona również o fotografię. Tym razem wystawimy niesamowite portrety Ewy Ćwikły, polskiej artystki, zamieszkałej w Niderlandach.
Jak bardzo magiczny realizm wiąże się z tym naszym realem, wskażą prace kilku artystów, którzy nawiązali w swoich pracach do pandemicznej sytuacji świata. Dziękujemy im za to, bo ich wola walki i twórcza pasja czynią MAGICAL DREAMS VI wyjątkowym spotkaniem ze sztuką i niezłomnym duchem ludzkim.
MAGICAL DREAMS VI potrwa rok. Wystawa będzie pokazana w sześciu miastach Polski, Austrii i Niemiec. Dziękujemy artystom, którzy biorą w niej udział. Dziękujemy galeriom, które wystawę przyjmą. Dziękujemy włodarzom miast za honorowe patronaty.

Przebieg wystawy będzie można także śledzić na stronie internetowej: www.magical-dreams.center oraz na FB Bator Art Gallery.

Kuratorzy wystawy: Marcin Kokoszko, Katarzyna Bator.

21.00 – koncert MALA HERBA/Zosia Hołubowska (synth witchcraft sound artist) + Agata Sokół.

Zjawiskowa, dionizyjska MALA HERBA wystąpi w towarzystwie tancerki i performerki Agaty Sokół, która w swoich działaniach podejmuje tematy pustki, obecności, tożsamości. Performance obu artystek oparty jest na debiutanckiej płycie Mala Herba. Wspólny występ artystek staje się swoistym rytuałem: przejścia, utraty oraz przejmowania do tej pory stabuizowanych przestrzeni poprzez gest queerowania słowiańskiej tradycji. Z jej szczątkowej mitologii artystki tworzą pełnoprawną opowieść o Inności i sile, która w niej tkwi. Pewny głos Mala Herba połączony z ciężkimi dźwiękami muzyki elektronicznej dopełnia się z subtelnym tańcem Agaty Sokół, w którym każdy ruch ma niebagatelne znaczenie.

wstęp wolny

NOC MUZEÓW W CePeKu