3 października 2023 (wtorek)
godz. 18:30
wstęp wolny


Okiem Fotografa na Podskarbińskiej: 60 lat fotografowania / Sławomir Fiebig

Gościem październikowego spotkania Okiem Fotografa będzie Sławomir Fiebig, który przyjedzie na nie aż z Trójmiasta i zaprezentuje nam przekrój swego już 60-letniego dorobku fotograficznego. Zobaczymy głównie fragmenty jego wystaw dotychczasowych, ale też takich, nad którymi jeszcze pracuje. Pokaże nam również kilka zdjęć dawnej Warszawy i dwie diaporamy czyli profesjonalne, multimedialne pokazy fotografii. Jego diaporamy były nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jedna z nich, poświęcona stanowi wojennemu, była wyświetlana nawet podczas koncertów Jean Michel Jarre w Gdańsku w 2005 roku.

Sławomir Fiebig
Urodzony 9 stycznia 1953 w Pleszewie. Lata dzieciństwa spędził w Żerkowie, gdzie wykonał swoje pierwsze fotografie. W 1968 roku przeniósł się do w Gdańska, a od 2021 roku mieszka na wsi w okolicy Trójmiasta.
Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Społecznego Studium Fotografii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Posiada uprawnienia instruktora fotografii kat I. Zajmuje się fotografią klasyczną, diaporamą i serigrafią. Jego prace brały udział w wielu konkursach i wystawach. Zdjęcia Sławomira Fiebiga można odnaleźć w wydawnictwach albumowych i książkowych.
2500 historycznych zdjęć Sławomira Fiebiga znajduje się w kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W ostatnich latach autor skupił się na działalności wystawienniczej.
Sławomir Fiebig jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, oraz międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.

W czasie spotkania obejrzymy fotografie z wystaw autorskich naszego gościa, między innymi:
„W obozie” (chodzi o obóz socjalistyczny) – zdjęcia z lat 1962-1967 oraz 1971-1988;
„Pejzaż”- krajobrazy od Grecji po… własne „ranczo”;
„Sytuacje” – fotografie o charakterze ulicznym i reporterskim;
„Rana”- migawki z kopalni węgla brunatnego Konin z 2008 roku;
„Pokolenia” – zdjęcia z polskiej wioski pod Wilnem z 1992 roku
I to wciąż nie wszystko, co zaplanował nasz gość 🙂

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2

Patroni:
PTTK – Oddział Warszawski https://warszawski.pttk.pl/
Fotokursownia Irka Graffa Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp. www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa: 60 lat fotografowania / Sławomir Fiebig