4 kwietnia 2023 (wtorek)
godz. 18:30
wstęp wolny


Okiem Fotografa na Podskarbińskiej – Jerzy Woropiński: Okruchy życia
Spotkanie jubileuszowe: 5 lat cyklu!


W kwietniu cykl Okiem Fotografa obchodzić będzie 5. urodziny! A gościem naszym we wtorek 4 kwietnia będzie Jerzy Woropiński, znany głównie z fotografii wykonanych na warszawskiej Pradze w latach 70. Niektóre z tych obrazów, zwłaszcza ze Szmulek i Bazaru Różyckiego, przypomnimy w trakcie spotkania, jednak zobaczymy też inne tematy z bogatego archiwum autora, w tym poruszający, humanistyczny cykl prezentujący różne etapy ludzkiego żywota: od narodzin do odejścia.
Pokażemy szeroką paletę plastyczną i techniczną, a pod koniec spotkania wyświetlimy kilka udźwiękowionych diaporam, przygotowanych we współpracy z prowadzącym cykl czyli Irkiem Graffem.

Jerzy Woropiński
Fotoreporter i laureat licznych nagród fotograficznych. Współpracował m.in. z Polską Agencją Interpress, KAW, CAF, Tygodnikiem Kulturalnym, Prawem i życiem, National Geographic czy Biurem Promocji Miasta Warszawa. Prowadził studio fotograficzne. Od 2005 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim.
Urodził się i wychował na Pradze, którą uwiecznił na wielu zdjęciach w latach 70.
Autor książki „Moja Praga Magiczna”, wydanej przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w 2007 roku, oraz fotografii w albumie „Praga w starej fotografii” (Bosz 2015). W obu dzielnica ta ukazuje swe odrębne oblicza – nieco tajemnicze, pełne życia, ale i czasem niebezpieczne.

Jubileusz cyklu Okiem Fotografa i konkurs fotograficzny
Pierwsze spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2018 roku, pomysłodawcą i pierwszym prowadzącym był Rafał Grzenia, zaś jego gościem Kuba Kamiński.
Z okazji 5 urodzin cyklu pojawią się niespodzianki i ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny z zacnymi nagrodami między innymi ze zbiorów NAC i rodziny Siemaszków.

Patroni:
PTTK – Oddział Warszawskihttps://warszawski.pttk.pl/

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff.

Opis wydarzenia na facebooku:

Organizator: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy – www.cpk.art.pl

Partner
Fotokursownia Irka Graffa Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp. – www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej – Jerzy Woropiński: Okruchy życia