14 listopada, wtorek
godz. 18:30
wstęp wolny

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej. Beata Lewandowska-Kaftan: Opowieści z Mali


W listopadzie – za sprawą Beaty Lewandowskiej-Kaftan – przeniesiemy się do Mali. Czyli wielobarwnego kraju, który jest marzeniem podróżników i w którym od wieków razem żyją Dogoni, Fulanie, Bambara, Tuaregowie, Songhaje, Senufo, Soninke, Bozo, Somono… między Saharą a Nigrem. Tworzą subtelną równowagę pomiędzy sobą oraz między ludźmi a potężną, surową naturą. Czerpią od siebie nawzajem, zachowując własną tożsamość. Może z tego bierze się magia i czar Mali…

To tam leży owiane legendą Timbuktu, cel pustynnych karawan i uczonych pielgrzymujących do uniwersytetu Sankoré. Tędy toczy swe wody Niger, który długo był zagadką dla geografów. Tu w kolejnych stolicach władcy średniowiecznego Imperium Mali budowali jego potęgę, a Dżenne zadziwiło świat wspaniałym glinianym meczetem. Tu od wieków swe opowieści śpiewali grioci, z których tradycji czerpią wielcy muzycy Sahelu: Ali Farka Touré, Toumani Diabaté, Habib Koité, Boubacar Traoré, Sona Jobarteh, Oumou Sangaré. W ich muzyce jest przestrzeń i żar, kołyszący rytm wielbłąda i miarowy stukot moździerza, w którym kobiety o zachodzie ubijają proso… Mali jest muzyką.
Porozmawiamy też o fotografowaniu w Afryce, tym razem mniej os stronie technicznej, ale bardziej o socjologicznej. Pisarka ma sporo spostrzeżeń natury społecznej i etycznej – chętnie się nimi podzieli z nami.

Uwaga! Przed i po spotkaniu będzie można zakupić książki napisane przez naszą gościnię. A jest ich już kilka…
Beata Lewandowska-Kaftan z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych wydawnictw polskich i zagranicznych, m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca – odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. A także po Indiach, Sri Lance, Maroku, Egipcie, Meksyku i Gwatemali.
Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać. Pierwsza książka „Afryka jest kobietą” powstała z zauroczenia Afrykankami, których wiele poznała podczas swoich podróży. Potem z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała „Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili” (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik „Zanzibar”. Ostatnia książka „Dotyk Afryki” powstała w czasie pandemii z wielkiej tęsknoty za Afryką (wyróżniona na Warszawskich Targach Książki w maju 2022). Wraca w niej do najpiękniejszych wypraw po Mali i Burkina Faso, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”
Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, ul. Podskarbińska 2, Warszawa, www.cpk.art.pl

Patroni:
TERRA – festiwal slajdów podróżniczych. 21. Edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 grudnia 2023 roku w warszawskim kinie Wisła.
https://festiwalterra.pl
PTTK – Oddział Warszawski, https://warszawski.pttk.pl/
Fotokursownia Irka Graffa. Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp. www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej: Opowieści z Mali / Beata Lewandowska-Kaftan