15 czerwca 2022 (środa)
godz. 18.30
wstęp wolny


OKIEM FOTOGRAFA – Grzegorz Kłosowski: Rok w biebrzańskiej przyrodzie

W czerwcu (wyjątkowo w środę) naszym gościem na Podskarbińskiej w ramach cyklu Okiem Fotografa będzie Grzegorz Kłosowski – legendarna postać polskiej fotografii przyrodniczej. Wraz z bratem Tomaszem tworzy on niezwykły duet artystyczny, który w marcu świętował 50-lecie tej działalności. Bracia są autorami lub współautorami kilkunastu książek i albumów. Ich fotografie oraz opowieści zostały opublikowane w różnych czasopismach, kalendarzach, folderach, przewodnikach.

Interesują się bagnami, piaszczystymi pustkowiami i pastwiskami nad rzekami, takimi jak Bug, Narew czy Wisła. Szczególnym miejscem jest jednak dla nich Biebrza. I to właśnie na tej rzece, jej okolicach, faunie i florze skupimy się na spotkaniu.

Zobaczymy urocze wizerunki wielu dzikich zwierząt oraz obrazy środowiska, w którym żyją, a autor – ogromnie doświadczony fotograf przyrody i znakomity gawędziarz – przybliży nam zwyczaje tych gatunków. Nie zabraknie porad dla fotoamatorów i obserwatorów ptaków.

W czasie spotkania będzie można nabyć książki i albumy braci, między innymi ich najnowsze publikacje: „Biebrza”, „Dzikim tropem. Życie i zwyczaje zwierząt”, „Bracia mniejsi i więksi. Opowieści z krainy Biebrzy i nie tylko”, „Droga”.

Grzegorz Kłosowski
(ur. w 1952 roku), z wykształcenia artysta malarz, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 40 lat wspólnie z bratem Tomaszem zajmuje się zawodowo fotografowaniem polskiej przyrody. Jest współautorem kilkunastu autorskich albumów o tej tematyce, dwóch poradników dotyczących fotografii przyrodniczej, ilustratorem szeregu książek przyrodniczych i materiałów prasowych o tej tematyce, a także wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pracuje z nastawieniem na wydawnictwa albumowe i książkowe, współpracuje też przy realizacji filmów i programów przyrodniczych.

Opis z jednej z książek:
„Nie dość, że sami wsiąknęliśmy na amen w te podmokłe bezkresy, to jeszcze wciągnęliśmy innych. I robimy to nadal. Taki zarzut jest często kierowany do nas z mniej lub bardziej śmiertelną powagą. Jakże słuszny! Nie zamierzamy jednak odstąpić od tego procederu. Biebrza wciąga nieodwracalnie – nas samych i wszystkie nasze zmysły po kolei. Widać to po zachowaniu coraz liczniejszych przybyszów, którzy uparcie tu wracają, albo – jak my – zostają na zawsze. Każdemu obywatelowi polskiej ziemi dla dobrego samopoczucia co jakiś czas potrzebny jest tęgi łyk czegoś mocnego. Każdy dzień nad Biebrzą – to mocny łyk natury. Łyk, od którego zdrowo – tak właśnie, zdrowo! – zaszumi w głowie.”
(Grzegorz i Tomasz Kłosowscy)

Bracia Kłosowscy w internecie: http://klosowscy.pl

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator:
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa, www.cpk.art.pl

Partner:
Fotokursownia Irka Graffa
Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp.
www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa: Rok w biebrzańskiej przyrodzie / Grzegorz Kłosowski