9 grudnia 2023 (sobota)
godz. 19.00
wstęp wolny, rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl


Premiera spektaklu „LUXA”.
„LUXA” / Agata Życzkowska & Karina Szutko – kolektyw HOTELOKO movement makers
Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska

Współpraca choreograficzna: Karina Szutko
Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko
Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska


Spektakl „LUXA” to próba dotknięcia tematu luksusu w kontekście relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea zmierzenia się z naszą tożsamością poprzez masowe pragnienia i dążenia człowieka. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących szczególnie kobiece atrybuty, jak torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub drogie, ekskluzywne kosmetyki. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni – kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. Ale w  kontekście klimatycznym i społecznym, szczególnie w przyszłości może stać się tym także woda pitna, która w wielu krajach już dziś jest nazywana niebieskim złotem – BLUE GOLD. Ale także mogą to być ziarna kakao, które kiedyś były cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskują na wartości. Luksus ma wiele oblicz.
Luksus to dobra materialne trudno dostępne dla przeciętnego człowieka.
Luksus to drogie usługi, o których marzymy.
Luksus to przyjemność, której czasem doświadczamy.

Projekt realizowany w ramach Stypendium Artystycznego m.st.  Warszawy 2023.
Spektakl wybrany do preselekcji w ramach Polskiej Platformy Tańca 2024.
Partnerzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Arbeit und Leben DGB/VHS NRW e.V. / Viral Visions / Erasmus+


Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/1559217254814954

Agata Życzkowska – choreografka, performerka, aktorka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Edukację taneczną zdobywała pod okiem takich twórców jak: Nadia Kevan, Ray Chung, Maria Marta Colusi, Natalia Iwaniec, Anna Godowska, Silje Solheim Johnsen, Weronika Pelczyńska, Michal Sayfan, Michael Getman, Lina do Carmo, Thomas Leabhart, Claire Heggen, Yves Marc, Akira Matsui, Iben Nagel Rasmussen, Eugenio Barba, Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta, James Sloviak, Bruce Myers, Toshi Tsuchitori, Raúl Iaiza. Brała udział w projektach Fundacji Ciało/Umysł: była koordynatorką Festiwalu Ciało/Umysł (2012-2013) oraz współproducentką i reżyserką castingu obsady, a także performerką w spektaklu „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel (2011), brała udział w projekcie „Family Affair” kolektywu ZimmerFrei (2015), zrealizowała autorski film w ramach projektu „21 artystów na 21 wiek” (2020) oraz performans „Don’t Stop Me Now” (2021). Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ (2009) oraz kolektywu HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli tanecznych m.in. „frau / mujer/ femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show”, „Axiom of Choice”, „Extinction: REplay”, „SOLARPUNK”. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze w 2020 i 2021 r. oraz stypendium artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2023. Otrzymała nagrodę za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Jej spektakle są prezentowane na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania-Kraj Basków).
https://www.instagram.com/agata_zyczkowska/
http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/art_agata-zyczkowska/

Karina Szutko – tancerka, choreografka. Studentka Wydziału Kulturozawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w czterech programach Erasmus+ „Dance Highways”, „Viral Visions-deconstructing art immunity”, Innovative Tools For Dance Teachers (In.To.Da.Te.) oraz „Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI”. Ponadto edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach tańca współczesnego, które prowadziły Weronika Pelczyńska, Karolina Bartoń, Julia Adamczyk, Kamila Kwietniewska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen. Brała udział w projekcie „Familly Affair” włoskiego kolektywu ZimmerFrei w ramach Warszawskiej Sceny Tańca prowadzonej przez Fundację Ciało/Umysł (2015). Uczestniczy w regularnych zajęciach zespołu New Folk, który prowadzi Anna Gilla-Małuj. W latach 2010-2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017), mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019) i mistrzynią Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO (Ossa 2020 i Raszyn 2021). Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursach tańca współczesnego i jazz/modern Solove 2020 i Solove 2021 w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Od 2018 r. współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers. Brała udział w spektaklu „Insta Show” (2018) w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz i reżyserii Agaty Życzkowskiej, który był wybrany do programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla tańca 2019”. Była uczestniczką warsztatów „Podaj dalej taniec”, które prowadzili Dawid Żakowski, Ewelina Sobieraj i Agata Życzkowska (2019). Zrealizowała wspólnie z Agatą Życzkowską muzykę do spektaklu „EXTINCTION” w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers (2021). W 2022 roku wzięła udział w nowej wersji spektaklu ”Extinction: REplay”,a w 2023 w spektaklach „Solarpunk” i „LUXA”. Jest autorką logo HOTELOKO movement makers i logo do projektu Viral Visions.
https://www.instagram.com/karin.shot.art/

Kolektyw HOTELOKO movement makers: https://www.facebook.com/hoteloko

Premiera spektaklu „LUXA” / Agata Życzkowska & Karina Szutko – kolektyw HOTELOKO movement makers