7 czerwca 2022 (wtorek)
godz. 19.00
wstęp: zaproszenia do odbioru w CePeK od 30 maja.


LIMEN BUTOH „Zmierzch opuszczonych miast”.

Koncepcja: Sylwia Hanff
Butoh: Sylwia Hanff, Magdalena Jakubów, Marek Kowalski
Music: Pierre Boeswillwald

Performans inspirowany jest muzyką Pierre’a Boeswillwalda i filmem Andrieja Tarkowskiego Stalker. Film opowiada o postapokaliptycznym świecie i ekspedycji prowadzonej przez Stalkera do zamkniętego obszaru nazywanego „Strefą”, który sam w sobie jest czymś mistycznym, czującą i myślącą przestrzenią, do której nie stosują się zwykłe prawa fizyki. Centrum „Strefy” stanowi „Pokój”, który spełnia ukryte życzenia i nieświadome pragnienia. Stalker to ktoś, kto posiada zdolność przekraczania granic tego, co nieznane, niebezpieczne i zakazane. To „jurodiwy” – „Święty głupiec”, niewinny w oczach Boga. Takie właśnie „Strefy” można znaleźć w opuszczonych miastach…

Performans ma wydźwięk post-apokaliptyczny odnosi się do lęków współczesnych społeczeństw oraz pytań egzystencjalnych. W obecnej sytuacji – wojny w Ukrainie, a także grożącego nam zagrożenia nuklearnego – nabrał kolejnych konkretnych odniesień.

Premiera w wersji solo odbyła się w 2017 na Festiwalu «En Chair et en Son» w Le Cube pod Paryżem. W tym samym roku odbyła się w Warszawie premiera wersji zespołowej.

Warszawski TEATR LIMEN BUTOH – teatr tańca butoh prowadzony przez Sylwię Hanff od 2002 r. – pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z różnymi artystami teatru, muzyki, plastyki, nowych mediów, dzięki której dokonuje się wymiana energii twórczej i wzajemnych inspiracji. LB dotychczas zrealizował ponad 25 spektakli/performansów oraz wiele etiud i improwizacji. Limen Butoh występuje w Polsce i za granicą (dotychczas USA, Japonia, Francja, Włochy, Holandia, Estonia). Od kilkunastu lat prowadzi współpracę międzynarodową.
FB: https://www.facebook.com/limenbutoh
www.limenbutoh.net

Spektakl butoh „Zmierzch opuszczonych miast”