1 lutego 2023 (środa)
godz. 18.00
wstęp wolny


Spotkanie z podróżnikiem: Marek Łasisz – „Frida Kahlo – życie, twórczość i jej miasto Meksyk”. Biograficzno-podróżnicza wyprawa przez związane z artystką miejsca w Meksyku.

Frida Kahlo – życie, twórczość i jej miasto Meksyk Marek Łasisz

Wyruszmy razem do Meksyku śladami Fridy Kahlo. Podczas spotkania poznamy biografię tej niezwykłej artystki i będziemy analizować symbolikę jej przejmujących obrazów. Postaramy się odpowiedzieć na intrygujące pytania. Dlaczego Frida zaczęła malować? Jak wyglądał jej związek z kontrowersyjnym malarzem Diegiem Riverą? Dlaczego większość jej obrazów to autoportrety? Gdzie odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa? Czy Fridzie podobało się w Paryżu i co sądziła o francuskich surrealistach?

W drugiej części spotkania wyruszymy przez urocze uliczki dzielnicy Coyoacán i poznamy piękny niebieski dom, w którym urodziła się i mieszkała artystka. Dziś mieści się tam niezwykłe muzeum jej poświęcone, w którym możemy poczuć się tak, jakbyśmy przyszli w odwiedziny, a gospodyni zaraz wróci do swojego domu. Zobaczymy pracownię Fridy, jej pokój, kuchnię i jadalnię. Zajrzymy do pokoju, w którym przechowywane są jej suknie. Będziemy spacerować po jej domu i pięknym ogrodzie, który jest oazą bujnej, tropikalnej zieleni. Zajrzymy także do dzielnicy San Angel, gdzie powstał oryginalny podwójny dom, w którym artystka mieszkała wraz z Diegiem Riverą. Prelekcja oparta na fotografiach wykonanych w mieście Meksyk będzie zawierać rady dla podróżnych i może stać się inspiracją do podjęcia własnej wyprawy śladami Fridy.

Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował większość krajów Ameryki Łacińskiej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem artykułów naukowych i popularyzatorskich, książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię „Dom wilka”.

Spotkanie z podróżnikiem – Frida Kahlo / Marek Łasisz