11 kwietnia 2023 (wtorek)
godz. 18.00
wstęp wolny


Spotkanie z podróżnikiem: „Nowy Jork — 135 km na piechotę przez stolicę świata”. O tym co warto zobaczyć w Nowym Jorku opowie podróżnik Marek Łasisz.

Mityczna stolica świata, czy kraina wielkich kontrastów, gdzie bankier z Wall Street przechodzi każdego dnia obok mieszkającego na ulicy bezdomnego? Nowy Jork nie przestaje nas fascynować i przyciągać swoją magnetyczną siłą. Czas więc wziąć plecak i zanurzyć się w ulicach betonowej dżungli, zbadać nowe terytoria i odkryć tajemnice „Wielkiego Jabłka”. I to właśnie robi autor prelekcji — doświadczony podróżnik i kulturoznawca, wędrując ponad sto trzydzieści kilometrów piechotą ulicami Nowego Jorku. Dodając do tego liczne przejazdy gigantycznym systemem metra i promami łączącymi Manhattan z innymi częściami Nowego Jorku zyskamy perspektywę i poznajemy tą wielką metropolię w wyczerpujący sposób.

Podczas prelekcji zwiedzimy Brooklyn i zobaczymy piękne zabytkowe kamienice z charakterystycznymi schodkami i oczywiście przejdziemy przez słynny Most Brooklyński. Zajrzymy do polskiej dzielnicy Greenpoint. Promem przepłyniemy na Staten Island, w ten sam sposób odwiedzimy słynną Statuę Wolności. Na Bronksie będziemy szukać zabytkowego domu słynnego pisarza — Edgara Allana Poego. Najwięcej doświadczymy jednak na Manhattanie, w samym sercu Nowego Jorku. Oczywiście pójdziemy na duży spacer do rozległego i niezwykle intrygującego Central Parku, który jest jak bajkowy las w centrum potężnej metropolii. Zajrzymy na Wall Street i do pięknego Trinity Church. Chwila zadumy czekać nas będzie przy miejscu zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, gdzie dziś, w miejscu, gdzie stały bliźniacze wieże World Trade Center, znajduje się ważne miejsce pamięci. Pójdziemy na spacer Piątą Aleją, gdzie możemy zajrzeć do drogich butików i Trump Tower. Zobaczymy tętniący życiem w dzień i w nocy Times Square. Zajrzymy do legendarnego dworca Grand Central i Rockefeller Center, gdzie wjedziemy na jeden z najwyższych punktów widokowych w mieście aby zobaczyć Nowy Jork z góry! Wstąpimy także do słynnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA, gdzie poszukamy obrazów Van Gogha i Fridy Kahlo oraz pójdziemy do genialnego Muzeum Historii Naturalnej z niesamowitymi dioramami będącymi jak okna do innych wymiarów i zobaczymy szkielety gigantycznych dinozaurów w niezwykłych ekspozycjach. Zastanowimy się także, gdzie zjeść w Nowym Jorku, aby nie zrujnować swojego budżetu! Prelekcja będzie ilustrowana autorskimi fotografiami i filmami wykonanymi w 2023 roku w Nowym Jorku.

Spotkanie z podróżnikiem: Nowy Jork