30 września 2023 (sobota)
godz. 19.00

wstęp wolny – rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

U:NEW Dance Wave Festival  – „SOLARPUNK – In.To.Da.Te.” – spektakl taneczny, finałowy pokaz pracy nad projektem edukacyjnym kolektywu HOTELOKO movement makers w składzie Agata Życzkowska, Mirek Woźniak i Karina Szutko oraz spotkanie w kręgu. Projekt „Innovative Tools For Dance Teachers” finansuje Komisja Europejska w Programie Erasmus+
Dopełnieniem wieczoru będzie prezentacja filmu video dance pt. „Little Dance” – chor. Ola Komarnicka.

„SOLARPUNK – In.To.Da.Te.
PROJEKT EDUKACYJNY ERASMUS+
Tematem projektu jest solarpunk, czyli nurt w sztuce, który rozwija się szczególnie w literaturze, sztukach pięknych, designie, architekturze, modzie i aktywizmie. Solarpunk to ruch artystyczny, który wyobraża sobie, jak mogłaby wyglądać przyszłość, gdyby ludzkości udało się rozwiązać główne współczesne wyzwania, z naciskiem na problemy związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie. Jest to jedna z nielicznych pozytywnych i pełnych nadziei wizji przyszłości w kontekście relacji cywilizacji i świata natury, poparta konkretnymi faktami i wartościami. Solarpunk opisuje świat, w którym jesteśmy bardziej świadomi środowiskowych kosztów postępu technologicznego. W tej wizji cywilizacja i natura stanowią harmonijną całość, wzajemnie się wspierając. Człowiek przestaje dominować nad przyrodą, a staje się jej przyjacielem. Pokaz pracy jest efektem działań w ramach programu europejskiego „Innovative Tools For Dance Teachers”.

„Little Dance” / Ola Komarnicka / 5’58’’
koncept/ choreografia/ reżyseria: Ola Komarnicka
kreacja/ wykonanie/ współpraca choreograficzna: Julia Buczynska, Julia Dąbrowska, Julia Witczak, Nikola Zientarska
zdjęcia/ montaż: Bartek Woszczyński | B’cause Film Productions
korekcja barwna: Grzegorz Tatar

„Little Dance” to krótki film tańca oscylujący wokół zagadnienia konstrukcji wizerunków kobiecych w sztuce tańca, eksplorujący przy tym pojęcia kolektywności, indywidualizmu i siostrzeństwa. To taneczna afirmacja sprawczej kobiecości, piękna kobiecej siły i współdziałania, a przy tym pokaz niezwykłych możliwości czterech wyjątkowych kobiet-tancerek. Do początku 18. wieku rozwój techniki tanecznej, na bazie której powstawały widowiska dworskie oraz pokazy wirtuozerskie były polami działania zarezerwowanymi dla mężczyzn. Ciężkie krynoliny i buty na obcasie uniemożliwiały kobietom wykonywanie większości użytkowanych wówczas kroków. Marie Camargo nie tylko zreformowała kobiecy kostium skracając sukienkę, odrzucając krynolinę i niewygodne obuwie. Po raz pierwszy wykonała również będące dotychczas męską domeną skoki entrechats i cabrioles, udowadniając, że kobiety nie są mniej usposobione do wysiłku fizycznego (ani innych rzeczy), a główną przeszkodę stanowią dla nich sztucznie narzucane kanony.

U:NEW Festival to wydarzenie organizowane przez Fundację NOWA FALA, która zdecydowała się na zmianę nazwy festiwalu z International Movement Festival U:NEW na U:NEW Dance Wave Festival. Trzecia edycja festiwalu kontynuuje założenia dwóch pierwszych odsłon: festiwal jest spotkaniem kolektywu HOTELOKO movement makers z warszawską publicznością. Inspiracją jest potrzeba wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi artystkami i artystami, a bardziej doświadczonymi twórczyniami i twórcami, w tym z Warszawy, z Polski i z Europy oraz świata. U:NEW Dance Wave Festival ma na celu popularyzację tańca w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami zagranicznymi.

Szczegółowy program dostępny wkrótce na stronie:
http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/
https://www.facebook.com/unewfestival
https://www.instagram.com/u_new_festival/

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Współpraca: Karina Szutko, Adriana Liwara
Produkcja i organizacja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Festiwal finansuje HELIDARSTEA Agata Życzkowska oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Projekt „Innovative Tools for Dance Teachers” finansuje Komisja Europejska w Programie Erasmus+UNEW PLAKAT 2023 A3 CPK_2

U:NEW Dance Wave Festival