Wernisaż:
2 września 2023 (sobota)
godz. 18:00
wstęp wolny
Wystawa czynna:
4-19 września 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny
Wystawa „Invisible mountain” / Justyna Tasak. Wystawa będzie czynna do 19.08.2023.
Justyna Tasak (ur.1988)
Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Faculdade de Belas-Artes da Universidade de Lisboa w Portugalii. Przeprowadziła liczne realizacje twórcze z zakresu mody, malarstwa, sztuki performance. W 2014 roku została zaproszona na rezydencję artystyczną w Instytucie Sztuki DordtYard w Królestwie Niderlandów, gdzie pracowała nad malarstwem, rzeźbą, instalacjami i performance, a całość procesu została udokumentowana w krótkometrażowym filmie na temat jej prac i procesu twórczego. Wystąpiła jako jedna z wiodących artystek podczas Urban Explorers Festival w Dordrechcie. Prace Justyny Tasak znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Królestwie Niderlandów (m.in. Textile Museum Tilburg/ Królestwo Niderlandów), Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwajcarii. Jako starszy projektant pracowała przez lata tworząc modę i grafiki dla światowej klasy marek i luksusowych domów mody w tym dla m.in. Vetements i Tommy Hilfiger. W 2022 roku nadruki oraz projekty Justyny znalazły się na wybiegu podczas najważniejszych pokazów tygodnia mody w Paryżu, a kolekcje nad którymi pracowała opisane były w magazynach modowych Vogue, Hypebeast, Numéro, Fucking Young!, Essential Homme, Highsnobiety, V Magazine, PAUSE online, K Mag, The Hollywood Reporter, DSCENE, Liminul Magazine, MVC Magazine i innych. Stworzyła również liczne projekty dla marek m.in.: GUCCI, MCM Worldwide, Puma, Timberland, Adidas. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. Amsterdam, Warszawa, Lizbona), aktualnie jedna z jej prac pokazana została na 28 Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Na zaproszenie profesorów z kręgu ASP w Warszawie wzięła również udział w wystawie pt. Zapiski Komiwojażera w Galerii PROM Kultury Saska Kępa będącej jednym z wydarzeń towarzyszących XVIII Festiwalowi Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W ostatnim czasie jej prace można było oglądać na wystawie Urban Art Area odbywającej się w hali trybuny Toru Wyścigowego Służewiec oraz w Galerii Leonarda mieszczącej się Centrum Praskim Koneser w Warszawie.
Twórczość:
Justyna dorastała w latach 80′ w małej miejscowości w Północno-Zachodniej części Polski. Od wczesnych lat wykazywała zainteresowanie sztuką i modą, oraz otaczających ją subkultur.
Swoimi pracami stworzyła obraz oddający obecny charakter – niepokój i problemy „internetowego społeczeństwa”. Pokolenia wchodzące w świat dorosłości mierzą się z nową formą społeczną skazaną na izolację oraz skutkami zniszczenia środowiska naturalnego przez wcześniejsze generacje.
Swój niepokój, seksualność i osobowość przenoszą do jedynego znanego miejsca – świata online, który tworzy nieprzyjazne środowisko bombardowane przez konsumpcjonizm i pogoń za nowym produktem. Liczne aplikacje pogłębiają wyobcowanie pokolenia.
Artystka szuka odpowiedzi na pytania:
– Jakie tworzą się w takiej „rzeczywistości” relacje?
– Jaki wpływ na osobowość ma szeroko obecna seksualizacja i nasilona masowa konsumpcja?
– Jak mierzyć się z „brakiem przyszłości” planety i jak uniknąć wszechobecnej dezinformacji?