Wernisaż
4 listopada 2023 (sobota)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wystawa czynna
6 – 21 listopada 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa „Out of an unseen” / Joanna Salska
Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godz. 19:00. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada.

Joanna Salska jest artystką malarką.  Dzieli ona swój czas między Berkeley i Warszawę, gdzie na Starym Mieście ma pracownię malarską.
Ukończyła Wydziały Malarstwa i Grafiki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom magistra sztuk pięknych. Na podstawie przedstawionych prac po ukończeniu studiów uzyskała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1982 r. została zaproszona na staż w Yaddo Foundation w Saratoga Springs, NY / USA. Następnie zaś przedstawiała swoje prace na wystawach w USA, w tym w renomowanych Columbia University / New York,  Event Gallery, czy Lachmann Gallery.  Przez długi czas współpracowała z F. Goldstrom Fine Arts  i Allrich Gallery w San Francisco / USA. Brała udział w wielu wystawach w USA i Europie.  Dostawała także nagrody za  prace wystawiane m.in. w Humbold Cultural Center i  Fiberworks Gallery w Berkeley.


W 2012 i 2014 została zaproszona do wzięcia udziału w Pekińskim Biennale w Chinach, jeden z jej obrazów został przy tym wybrany i umieszczony w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Pekinie.
Jej obrazy znajdują się także w wielu innych zbiorach, w tym w Pamela Bonino Collection, Fundacji Yaddo, Washington Museum of Women in the Arts i licznych kolekcjach prywatnych.
W 2017 roku rozpoczęła na swojej Alma Mater  studia doktoranckie pod kierunkiem prof. K. Wachowiaka i Tomasza Milanowskiego.
W 2010 roku stworzyła manifest nowego ruchu artystycznego, który nazwała „Alterrealizm”.
Jest on przedmiotem jej pracy doktorskiej.

Ze względu na swoje interdyscyplinarne zainteresowania (malarstwo, socjologia, pedagogika społeczna), bierze także udział w konferencjach z zakresu nauk społecznych. 
W swojej sztuce skupia się na psychologizującym portrecie, często czerpie także inspiracje twórcze z problematyki politycznej i socjologicznej.  Współpracując z innymi artystami realizującymi projekty o charakterze multimedialnym (jak np. “Occupy Oakland”), podejmuje także eksperymenty łączące malarstwo, grafikę, fotografię, dźwięk i projekcje obrazów ruchomych. Od roku pracuje nad multimedialnym projektem analizującym archetypy kobiece w kulturze europejskiej.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

Wystawa „Out of an unseen” / Joanna Salska