12-30.03.2022
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny


Wystawa pt. „Poza rzeczywistością” – Paulina Gobiecka / Dorota Gobiecka-Grosz

KATALOG WYSTAWY DO POBRANIA

Dorota Gobiecka-Grosz
Przyrodniczka i ceramiczka.  Inspiracje znajduje w naturze. Szczególnie lubi formy organiczne. Prowadzi własne eksperymenty ceramiczne.
Współtworzy pracownię ceramiki Ogród Sztuk na warszawskim Żoliborzu (http://ogrodsztuk.com) oraz Fundację Ogród Ceramiki (http://ogrodceramiki.pl). Jest prezeską Fundacji Ogród Ceramiki, której celem jest propagowanie ceramiki, jako dziedziny sztuki oraz arteterapii. Realizuje wiele projektów artystycznych i arteterapeutycznych. Należy do międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików KERAMOS. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

O wystawie
Przygotowując się do tej wystawy, postanowiłam, że pokażę to jak postrzegam swoje podejście do ceramiki w tym momencie, pokażę rzeczy nowe w kontekście obecnych przemyśleń nie wracając wstecz i nie dzieląc się tym co chciałabym, żeby było przede mną.
Glina jest dla mnie świetnym materiałem: pierwotnym, naturalnym, związanym z moją planetą, częścią wszystkiego co rozumiem i czego nie rozumiem…
Na moich pracach można szukać symboli, one czynią każdą rzecz postrzegalną, wyłaniającą się z chaosu. Ważny jest też kolor. Ważna jest forma.
„Poza rzeczywistością” – ten tytuł powstał z dość dużym wyprzedzeniem. Sytuacja na wszystkich poziomach dla każdego, współcześnie żyjącego człowieka, a dla artysty szczególnie – niekomfortowa. Chęć podzielenia się swoim światem, swoim wyobrażeniem o rzeczywistości i swojej rzeczywistości była ważna.
Ze względu na coraz większe nagromadzenie wielu skomplikowanych wymiarów, postanowiłam przygotować suplement ceramiczny do wystawy, bez uwzględnienia całego, żmudnego, ale fascynującego procesu.
Suplement ten to glinoryty.

Paulina Gobiecka
Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Piotra Gawrona, aneks w pracowni prof. Stanisława Bracha (2015 r.). Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka m. st. Warszawy i Instytutu Adama Mickiewicza. Lubi działania w przestrzeni publicznej, bo dzięki nim ma kontakt z szerszą publicznością.
Współtworzy pracownię ceramiki Ogród Sztuk na warszawskim Żoliborzu (http://ogrodsztuk.com) oraz Fundację Ogród Ceramiki (http://ogrodceramiki.pl). Należy do międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików KERAMOS, ZPAP Oddział Warszawski oraz Internetional Ceramic Artis Network (ICAN). Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

O wystawie
Na wystawie „Poza rzeczywistością” pokazuję  najnowsze prace, powstałe w 2021 i 2022 r. Część z nich przygotowałam podczas mojej miesięcznej rezydencji artystycznej w Guldagergaard – International Ceramic Research Center w Danii.
Są to rzeźby przedstawiające fantastyczne, nierzeczywiste zwierzęta. Wszystkie prace lub instalacje ukazują jednak różnego rodzaju relacje międzyludzkie, nawiązują do moich osobistych doświadczeń, przemyśleń, wątpliwości i niepokojów. Stworzyłam świat „poza rzeczywistością”, który jest odskocznią od wszechogarniającego zła i nienawiści. Świat, którego potrzeba obecnie na pewno nie tylko mnie.

Wystawa „Poza rzeczywistością”