Wernisaż:
10 grudnia 2022 (sobota)
godz. 19:00
wstęp wolny


Wystawa jest czynna:
12 grudnia 2022 – 10 stycznia 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny


WERNISAŻ WYSTAWY PT. „GRUPA W DRODZE – PRZYSTANEK WARSZAWA”

Swoje prace prezentuje jedenaścioro artystów zrzeszonych w Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej/Oddział Chełmski, który powstał 30 lat temu 29 listopada 1992 roku przy Domu Pracy Twórczej w Uhrze koło Chełma. Domu, prowadzonym przez znakomitych artystów Teresę Chomik-Kazarian i Oganesa Kazarian.

Dzięki temu, praca Związku została niejako wpisana w klimat tego miejsca. Bo też i miejsce to  wyjątkowe. Jak pisze Grażyna Cybulska ”Wijąca się wśród ukwieconych łąk i torfowisk Uherka, kręte drogi, zakątki obsadzone szpalerami rosochatych wierzb, niezwykle malownicze, stare chałupy i płoty, Nepomucen w przydrożnej kapliczce. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat Uhra.”

Organizowane tu przez Teresę plenery miały swoją, określoną już w środowisku, renomę. Atmosfera beztroski, świetne warunki do malowania i ogromne ciepło jakim emanowali Gospodarze sprzyjały pracy twórczej oraz intelektualnym dysputom.
Dzięki swoim licznym kontaktom z artystami w kraju i za granicą, każdego roku można było  w Uhrze zobaczyć nowe twarze, choć trzeba przyznać, że stałych bywalców też nie brakowało a powitania po roku nie widzenia były iście rodzinne. Spotkać można było wspaniałych malarzy: nieodżałowanego prof. Stefana Lisowskiego z W-wy (Kapliczka przez niego wyrzeźbiona stoi  nieopodal młyna w Uhrze gdzie obecnie mieści się „Galeria Sztuki Współczesnej Owik”,  prof. Stanisława Baja obecnego rektora ASP, prof. Janusza Trzebiatowskiego wszechstronnego artystę z Krakowa, Elżbietę Zadora-Zuzelską z W-wy(zmarłą w ubiegłym roku), Zofię i Marka Leszczyńskich, Marię Gadowską, także tych z młodszego pokolenia Tamarę Hridyayaevą, Tomasz Kalitko, Arkadiusza Karapudę Romana Listavaka i wielu innych…

Władze gminy  Chełm na terenie której położony jest Uher, zgodziły się na przeprowadzenie przez artystów, w szkołach lekcji o sztuce. Nie chodziło nawet o edukację ale o poszerzanie horyzontów, budzenie ciekawości i wrażliwości u dzieci…
Potem przyszły czasy zaciskania pasa także w samorządach. Pieniędzy na kulturę było coraz mniej. O plenerach można było jedynie pomarzyć.

Grupa w drodze postanowiła jednak przypominać o sobie  i swojej twórczości organizując wystawy lub biorąc udział w wystawach organizowanych przez inne podmioty. Każdy z nich ma na koncie kilkanaście lub kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i setki zbiorowych. Gmina Chełm zostaje nadal naszym mecenasem.

Wspólne wystawy były  między innymi w  Muzeum Miejskim „Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Lubelskiej Galerii TPSP „Przy Bramie”, w Galerii Centrum Kultury w Kocku w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz wielokrotnie w Uhrze w Galerii Sztuki Współczesnej „Owik”.

Poza malowaniem, które jest ich pasją, członkowie związku poświęcają czas na pracę społeczną na rzecz środowiska w którym żyją.

Stąd  Władze Związku występowały do  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przynanie dla swoich członkiń i członków Odznaki Honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymało ją czworo artystów (Oganes Kazarian, Teresa Chomik-Kazarian, Iwonna Drozd, Ryszard Mielniczuk).

Wreszcie Teresa Chomik-Kazarian za zasługi dla kultury polskiej dostała najwyższe odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi.

Artyści ZPARP rokrocznie biorą udział w imprezach charytatywnych, przekazując swoje prace na rzecz Chełmskiego Hospicjum, Lubelskiego Hospicjum imienia „Małego Księcia”,  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych.

Wystawa potrwa do 10 stycznia 2023 r.

Prezeska O/Chełmskiego ZPARP
Iwonna Drozd

Wystawa pt. „Grupa w drodze – Przystanek Warszawa”