Warsztaty muzyczno – plastyczne dla dzieci z klas 0 – 3 (dla grup zorganizowanych).
Prowadzenie: Muzyczny Domek.
Długość trwania – 1 godzina.

Koszt: 25 zł od osoby.
Minimalna liczba osób – 18 – 450 zł + każda kolejna osoba 25 zł

Oferta możliwa do realizacji w ramach Programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”.


Termin: czwartek godz. 9:00-10:00 (I grupa), 10:30-11:30 (II grupa).

W zgłoszeniu prosimy wybrać temat, ilość osób, wiek uczestników: zapisy@cpk.art.pl.


Temat nr 1OD VIVALDIEGO DO VAN GOGHA (warsztaty wiosenne)

Na warsztatach posłuchamy Wiosny z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego i wyszukamy charakterystycznych odgłosów ukrytych w muzyce, porozmawiamy o instrumentach muzycznych, nastroju i uczuciach, jakie wywołuje dany fragment muzyczny.

Zastosujemy metodę „aktywnego słuchania” Batii Strauss, aby zinterpretować utwór ruchowo. Będziemy przy tym używać różnych rekwizytów – kolorowych tkanin, chustek, latarek….,

a zabawa będzie przebiegała w formie improwizacji.

Dobierzemy dziecięce instrumenty perkusyjne do charakterystycznych fragmentów muzyki i zagramy na nich, towarzysząc orkiestrze.

Obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku słynne obrazy malarskie (dla przykładu: Giuseppe Arcimboldo „Cztery pory roku”, Claude Monet „Pole maków”)

Dzieci wykonają pracę plastyczną.


Temat nr 2ORKIESTRA – A CO TO TAKIEGO?

Na warsztatach porozmawiamy o orkiestrze i różnych jej rodzajach, o tym, kim są muzycy, dyrygent oraz gdzie odbywają się koncerty muzyczne.

Przyjrzymy się dużej ilustracji „Muzyczna Kamieniczka”, na której widnieją muzycy, grający na instrumentach, porozmawiamy o tym jak się nazywają, każde dziecko otrzyma obrazek z muzykiem, który pokoloruje, a następnie przypnie w odpowiednim miejscu kamieniczki.

Każde dziecko wykona swój własny instrument muzyczny. Instrumenty tworzyć będziemy z różnego rodzaju naturalnych materiałów (kartonów, rurek, koralików, patyków, łupinek po orzechach, kamyków, sznurków…).

Stworzymy własną orkiestrę i zagramy według wskazówek wybranego dyrygenta, a przy okazji nauczymy się włoskich określeń muzycznych: piano, forte.

Dzieci, oprócz makiety „Muzyczna kamieniczka” oraz wykonanych instrumentów, zabiorą ze sobą do przedszkola lub szkoły, karty pracy związane z instrumentalistami i instrumentami muzycznymi do wielokrotnego powielania.


Temat nr 3 – FRYDERYK  I JEGO FORTEPIAN

Na warsztatach poznamy koleje losu najwybitniejszego polskiego kompozytora. Pokonamy „muzyczną trasę”, którą wytyczą najbardziej charakterystyczne utwory Fryderyka Chopina. Słuchając utworów, dzieci będą jednocześnie  improwizować ruchowo, tańczyć z rekwizytami, odgadywać zagadki muzyczne, zagrają na dziecięcych instrumentach perkusyjnych.

Utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina, których wysłuchamy podczas naszego spotkania:
Polonez B-dur skomponowany w dzieciństwie
Preludium „Deszczowe”
Wybrana Etiuda
Wybrany Nokturn
Walc Des-dur „Minutowy”
Wybrany Mazurek

Na warsztatach porozmawiamy o fortepianie – instrumencie, na który swoje utwory komponował Fryderyk Chopin. Poznamy jego charakterystyczną budowę, pobawimy się w układanie sekwencji czarnych klawiszy na białej klawiaturze.
Każde dziecko wykona własny kolaż plastyczny inspirowany życiem i twórczością Fryderyka Chopina.


Temat nr 4 – MALI DETEKTYWI  CZYLI MUZYKA UKRYTA W OBRAZACH

Na warsztatach naszą salę zajęciową zamienimy w muzeum sztuki, gdzie obejrzymy najbardziej znane dzieła malarzy inspirowane muzyką.
Zabawimy się w detektywów i na obrazach:
Van Gogha,
Kandinsky’ego,
Nowosielskiego,
Picassa,
Renoira,
Chagalla
i innych,
będziemy poszukiwać elementów muzycznych.

Posłuchamy fragmentów muzycznych, wykonanych na instrumentach odnalezionych na obrazach, będziemy interpretować muzykę w formie improwizacji ruchowej.
Porozmawiamy o tym czy jest to możliwe, aby usłyszeć obraz, aby odnaleźć na nim rytm, melodię, a może elementy… matematyki?
Każde dziecko wykona kolaż złożony z fragmentów obrazów oraz elementów muzycznych.


Instagram Muzycznego Domku