Pomóżmy jeżom na Pradze-Południe – zakończony
W ostatnich latach zmniejszyła się ilość miejsc bezpiecznych dla jeży na Pradze-Południe. Czy wiesz, że w okolicach Grochowa i Kamionka znajdują się tereny zielone, gdzie bytuje jeż zachodni i wschodni? Te tereny to Park Skaryszewski, ogrody działkowe oraz małe parki i tereny zielone na terenach podwórek.
W ostatnich dwóch latach jeże utraciły dużą powierzchnię terenów jakimi były dzikie nieużytki w okolicach ulic: Podskarbińska, Chrzanowskiego, Żupnicza, Mińska, na rzecz nowopowstałych osiedli mieszkaniowych. Jeże mimo zmian w przestrzeni, nadal wracają do znajomych miejsc, gdzie obecnie nie ma miejsc na schronienie i legowiska.
Pomóżmy jeżom na Pradze-Południe!
Zrealizowane działania:
11 października 2024 /piątek/ 15:30– warsztaty dla dorosłych, sadzimy wspólnie rośliny i uczymy się jak pomóc jeżom!
12 października 2024 /sobota/ godz. 12:30 – spacer edukacyjny, zbiórka pod CPK, ul. Podskarbińska 2
11 października 2024 /piątek/- 12:00, 13:30 – warsztaty edukacyjne dla dzieci (5-10 lat)
12 października 2024 /sobota/- 9:00, 10:30 – warsztaty edukacyjne dla dzieci (5-10 lat)
Partnerzy:
Fundacja Dzika Lekcja
Fundacja sprofilowana szczególnie na zwiększanie świadomości społecznej i podejmowanie działań w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, ochrony zwierząt oraz poprawa ich stanu oraz działalność edukacyjną i informacyjną popularyzowania właściwe postawy wobec zwierząt. Fundacja Dzika Lekcja powstała na bazie ponad 11-letniego doświadczenia wolontariackiego swojej prezeski w zakresie ratowania dzikich jeży europejskich. W trakcie udzielania pomocy zwierzętom oraz w trakcie różnych akcji foundrisingowych na rzecz jeży prezeska zauważyła ogromną potrzebę społeczeństwa w zakresie edukacji przyrodniczej na temat rodzimych gatunków chronionych. Osoby tworzące Fundację już na 3 lata przed jej utworzeniem prowadziły spotkania edukacyjne w szkołach, świetlicach, bibliotekach. Fundacja powstała w lutym 2023 r. Zrealizowała takie projekty w ramach grantów na przetestowanie działalności odpłatnej z OWES TŁOK oraz grant z LGD Miasta Brodnicy na edukację ekologiczną o bioróżnorodności.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieciom Oddział Praga-Południe
Placówka wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci w wieku 6-18 lat z ogromnym doświadczeniem. Siedziba oddziału Praga-Południe znajduje się w sąsiedztwie Centrum. Placówka ma obecnie pod opieką głównie dzieci z okolic Grochowa i Kamionka.
Grochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Najstarszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w dzielnicy Praga-Południe. Zrzesza osoby w wieku emerytalnym chcące się rozwijać i poszukujące nowych zainteresowań. Większa część oferty Uniwersytetu odbywa się na terenie siedziby Centrum Promocji Kultury.
PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH FUDNUSZU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ WE WSPÓŁPRACY Z BIUREM OCHRONY POWIETRZA I POLITYKI KLIMATYCZNEJ URZĘDU M. ST. WARSZAWY I STAROMIEJSKIM DOMEM KULTURY
11 października 2024 r.
Pierwszy dzień warsztatów z Fundacja Dzika Lekcja. Czego się można było nauczyć? Że zdrowego jeża nie dotykamy i cieszymy się, że go zobaczyliśmy. Nauczyliśmy się jak rozpoznać chorego jeża i jak możemy mu pomóc. Dowiedzieliśmy się dlaczego jeże ciągnie do ulicy – bo są wieczorami najcieplejszymi punktami! Wiemy też co jeże jedzą. I wiele innych rzeczy…
Prócz warsztatów dla dzieci, 11 października 2024 roku, odbyło się spotkanie dla dorosłych: rozmawialiśmy i poszerzaliśmy naszą wiedze o jeżach i ich miejscu w przestrzeni miejskiej, później zaś zagęściliśmy istniejące już rabaty: bylinami, niskimi krzewami oraz płożącymi się iglakami. My już wiemy, że jeże szykują się do snu, więc przypominamy by być uważnym jesienią (i nie tylko) i nie przeszkadzać jeżom w ich przygotowaniach do najtrudniejszych dla nich miesięcy.
12 października 2024 r.
Drugi dzień warsztatów dla dzieci prowadzonych przez Dzika Lekcja zakończony zaskoczył nas ilością pytań jakie miały dzieci oraz cieszyło nas to jak jeże są dla Was ważne i chcecie im pomóc. Prócz warsztatów dla dzieci, byliśmy na spacerze wokół Centrum Promocji Kultury: przyjrzeliśmy się Parkowi Obwodu Armii Krajowej, ogródkom oraz rabatom na podwórkach przy ulicy Podskarbińskiej i omawialiśmy, które rozwiązania są dobre dla jeży i wspierają ich bytowanie w mieście (gęste krzewy, byliny, pozostawianie niezgrabionych liści), które zaś utrudniają im życie, a wręcz są niebezpieczne (ogrodzenia z wąskimi szczebelkami, wysokie betonowe progi).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu i mamy nadzieję, że podzielicie się zdobytą wiedzą z innymi!