Stachura był duchem niepokornym, niespokojnym, nieokiełznanym. Zawsze buntował się przeciw sztywnym zasadom, ograniczeniom, niesprawiedliwości. Brał w obronę słabszych, wyśmiewanych, wykluczonych. Jego życie było drogą. Uciekał z domu jako nastolatek, jako dorosły wciąż podróżował, wędrował, włóczył się z gitarą po Polsce i Europie imając się różnych dorywczych zajęć i wciąż pisząc. Pisał tak jak żył. Żył tak jak pisał. A pisał wiersze, piosenki, opowiadania, powieści, tłumaczył. Mimo uznania środowisk literackich nie cieszył się uznaniem władz PRL, które w osobie włóczykija upatrywały obrazę dla „doskonałego” systemu socjalistycznego. Na przełomie XX i XXI w. jego twórczość znalazła się w kanonie lektur szkolnych. Obecnie pokryta jest mgiełką zapomnienia. Przez ostatnie lata życia Stachura mieszkał na Pradze-Południe, na Grochowie, przy ul. Rębkowskiej, bardzo blisko od Centrum Promocji Kultury i Zespołu Szkół Łączności. Na ścianie kamienicy, w której mieszkał i umarł widnieje mural jego pamięci, odsłonięty w 2021 roku. Autorką murala jest Anna Szejdewik COXIE.
Zainspirowani rozmowami z mieszkańcami w różnym wieku, postanowiliśmy stworzyć spektakl muzyczny inspirowany niesamowitą osobą Edwarda Stachury.
Ale nie jest to zwykły spektakl, bo tworzyć będziecie go Wy!
Lubisz śpiewać? Masz kreatywne pomysły? Chcesz się twórczo spełnić?
Szukasz miejsca gdzie rozwiniesz się aktorsko? Lubisz tworzyć scenografię? Wizualizacje? A może po prostu chcesz się nauczyć nowych rzeczy?
Chcesz poznać innych ludzi, których pasją jest śpiew, literatura lub teatr? Spędzić czas w fajnej atmosferze?
Masz 13-24 lata?
Zgłoś się: zapisy@cpk.art.pl
Udział BEZPŁATNY!
Spotkania będą odbywały się w soboty i niedziele od września 2024 roku w Centrum przy ul. Podskarbińskiej 2. Premiera spektaklu zaplanowana jest na grudzień 2024 roku.