Ćwiczenia z myślenia – warsztaty filozoficzne dla dzieci.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-8 lat.
Czas trwania: ok. 50 minut.
Spotkania we wtorki o godz. 17:00.
Udział bezpłatny.
ZAPISY: aklocinskalach@gmail.com, tel. 510-301-577.
Początkiem i główną zasadą filozofii jest zdziwienie. To ono zmusza nas do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. A nie ma nikogo kto dziwiłby się częściej niż dzieci. Dzieci rodzą się wyposażone w naturalną ciekawość świata – chcą poznawać, doświadczać i uczyć się. Warto tę cechę od samego początku pielęgnować – taki jest główny cel warsztatów filozoficznych.
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym zajmuje się filozofia i będą miały okazję spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Wspólnie z kolegami poszukają odpowiedzi na ważne pytania i rozwiną umiejętność myślenia krytycznego. W czasie zajęć będziemy czytać fragmenty wartościowej literatury dziecięcej, opowiadać o swoich doświadczeniach i wyrażać własne przemyślenia. Znajdzie się też czas na prace plastyczne i inne działania kreatywne nawiązujące do tematów poruszanych w czasie dyskusji. Problemy, które podejmujemy podczas warsztatów mają charakter uniwersalny – dotyczą każdego człowieka, i tego bardzo małego i całkiem już dorosłego. Są to, na przykład, takie tematy jak dobro i zło, piękno i brzydota, nieskończoność kosmosu czy znaczenie przyjaźni.
Dzięki regularnemu uczestniczeniu w warsztatach dzieci uczą się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, otwartości na drugiego człowieka i podejmowania dialogu. Kształtują umiejętność słuchania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków i prowadzenia merytorycznej rozmowy. Pracując w przyjaznej atmosferze, budują właściwe poczucia własnej wartości.
Zajęcia dostarczają narzędzi potrzebnych do tego, by w oparciu o wrodzoną ciekawość świata budować umiejętność efektywnego uczenia się. Dzięki temu stanowią zarówno świetny wstęp do edukacji szkolnej, jak i jej wartościowe uzupełnienie.
Prowadząca:
Agata Kłocińska-Lach – doktor filozofii i absolwentka podyplomowych studiów pedagogicznych. Od lat pracuje z dziećmi. Współpracowała z Pracownią Filozoficzną “Eureka” tworząc warsztaty dla dzieci i młodzieży w warszawskich teatrach i domach kultury oraz wykłady dla dorosłych. Prowadziła ćwiczenia z filozofii dla studentów UW. Obecnie związana z fundacją “REMEDIA” i zaangażowana we współpracę z rodzinami kształcącymi dzieci w ramach edukacji domowej. Mama dwójki przedszkolaków, z którymi stara się filozofować w warunkach domowych. Prowadzi blog rodzicielski “O małym rozumku” oraz profil na IG pod tą samą nazwą.
Autorka zdjęcia: Liliya Arslanova (Pixabay).