12 marca 2024 (wtorek)
godz. 18:30
wstęp wolny


Okiem Fotografa. Łukasz Kuczkowski: Z fascynacji do zimna.
W czasie marcowego spotkania Okiem Fotografa odwiedzimy zimne i odległe rejony naszego świata. Łukasz Kuczkowski zabierze nas jachtem na Antarktydę, następnie zatrzymamy się na lodowcach Patagonii, aby już po chwili wspinać się w najwyższych górach świata. Później odwiedziny Islandię, skąd już niedaleko na Grenlandię, a zimową wędrówkę zakończymy na wodach Spitsbergenu.
Abyśmy jednak nie zamarzli, na koniec odwiedzimy gorące piaski pustyni Atakama i skalne światy Utah i Arizony. Zobaczymy też zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca.

Łukasz Kuczkowski jest fotografem, podróżnikiem, autorem udźwiękowionych diaporam, które prezentował i za które nagrody zbierał miedzy innymi na festiwalu Wizje Natury.
Jest prawnikiem i w zasadzie nie ma czasu na fotografowanie. Zatem raz na dwa lata wybiera się w fotograficzną podróż w najdalsze rejony naszego świata. Wówczas motywem przewodnim jest fotografia i są to te chwile, gdzie może się całkowicie poświęcić swojej pasji.
Podczas tych wypraw odwiedził już Himalaje Nepalu oraz krainy Nowej Zelandii. W roku 2010 ponad miesiąc spędził w lodach Grenlandii. W 2012 przez miesiąc przemierzał wietrzną Patagonię. Od 2013 roku intensywnie eksploruje Islandię – o dziwno z domu ma bliżej na tą piękną wyspę niż w Tatry. Na Islandii był już 10 razy. Po dłuższej przerwie, w 2017 popłynął jachtem na Antarktydę, a w 2018 wrócił, tym razem zimą, na Grenlandię i pływał na jachcie po wodach Spitsbergenu. W 2019 roku wrócił do Chile, gdzie podziwiał całkowite zaćmienie Słońca i eksplorował zimową Patagonię oraz gorące piaski pustyni Atacama. W post-covidowym świecie AD 2022 zimą eksplorował wody Spitsbergenu, aby w 2023 podziwiać pustynne krajobrazy Utah i Arizony w USA przy okazji obrączkowego zaćmienia Słońca. Fotograficzne rezultaty tych wypraw można obejrzeć w galeriach i poświęconych im stronach. 
Od 2013 roku fotografuje aparatami cyfrowymi systemu Canon. Nie stroni też od slajdów – jego obecny aparat to średnioformatowy Fuji GA645Zi, a ulubione slajdy to kolorowa Fuji Velvia 50 i czarno-biała Agfa Scala 200. 

Gość w Internecie: https://kuczkowski.net/

Okiem Fotografa to cykl spotkań i prelekcji w formie fizycznej lub online odbywających się od kwietnia 2018 roku. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez ponad dwa lata w Internecie. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2, Warszawa www.cpk.art.pl

Patroni:
Związek Polskich Fotografów Przyrody
Stowarzyszenie zrzesza blisko pół tysiąca osób w 13 okręgach i organizuje spotkania, wystawy, konkursy, plenery, festiwale… www.zpfp.pl
PTTK – Oddział Warszawski https://warszawski.pttk.pl/
Fotokursownia Irka Graffa 20 lat szkoleń, plenerów, prelekcji, pokazów itp. www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa. Łukasz Kuczkowski: Z fascynacji do zimna