20 września 2022 (wtorek)
godz. 18:30
wstęp wolny


OKIEM FOTOGRAFA NA PODSKARBIŃSKIEJ: Jacek Piotrowski: Nie tylko samochody, kobiety i moda

We wrześniu wracamy do sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej. Naszym gościem w ramach cyklu Okiem Fotografa będzie Jacek Piotrowski, który rozpoczynał swą fotograficzną działalność jako student w końcu lat 80 tych w Trójmieście.

Jego pierwszy duży projekt z 89 roku dotyczył samochodów i ich miejsca w kontekście społeczno-kulturalnym – dziś jest to znakomity dokument i frapujący obraz życia w czasach transformacji. Jacek Piotrowski dokumentował też ówczesną scenę muzyczną w Trójmieście, realizował okładki płyt tamtejszych zespołów.

W latach 90. ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 1994 roku współpracował z wydawnictwem Agora i innymi magazynami kolorowymi. Realizował sesje modowe, portretowe i reportaże dla Wysokich Obcasów, Vivy, Zwierciadła, Przekroju, Playboya, Urody, Logo, Avanti, CKM w kraju i zagranicą. Fotografował wiele znanych postaci świata kultury, sportu i biznesu przełomu wieków a wiele z tych fotografii trafiło na okładki kolorowych magazynów.

Ważniejsze nagrody fotograficzne:
– Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej 1995 dwie pierwsze nagrody w kategoriach „Ludzie” i „Kultura” – za zdjęcia pojedyncze;
– Konkurs Fotografii Muzycznej przy Jazz Jamboree 95 Grand Prix;
– Johny Walker Taste of Life 1997 Grand Prix/

Ważniejsze wystawy:
„Boomerang czyli barokowa sztuka twórczej imitacji.” NCK Gdańsk, Między nami – Warszawa, Galeria Pusta, Katowice, 1995;
„Miasto Ludzie Auta” – Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, 2015;
„Nikt nam nie weźmie młodości”- trójmiejska sztuka lat 80 tych – Festiwal Opener, Gdynia, 2015;
„Muza czasu dorastania” -Klub Proza Wrocław i festiwal fotografii W ramach Sopotu, 2016;
„Wiosenne zabawy z dziewczynami” – Agora 2012.

Obecnie zajmuje się fotografią dla prywatnego odbiorcy w pracowni Hectiq studio, fotosami filmowymi, realizuje produktowe stylizacje kosmetyczne publikowane w Wysokich Obcasach Extra, prowadzi i organizuje warsztaty i szkolenia.

Czy przed jego obiektywem nadal pojawiają się najczęściej samochody, kobieta i moda… dowiemy się na spotkaniu. Porozmawiamy o dawnym i współczesnym fotoreportażu, o pracy fotografa na przełomie wieków i dziś.

Jacek Piotrowski w Internecie:
Moda – realizacje nowsze:
https://jacekpiotrowski.com.pl
https://jacekpiotrowski.iportfolio.pl
https://www.facebook.com/hectiqx
https://www.instagram.com/hectiqstudio

Rożne realizacje komercyjne zbiór:
https://500px.com/p/hectiqstudio/galleries

Starsze realizacje analogowe:
http://www.jacekpiotrowski.eu

Projekty dokumentalne:
https://www.lensculture.com/piotroski

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej: Jacek Piotrowski