Wernisaż:
21 stycznia 2023 (sobota)
godz. 18:00
wstęp wolny

Wystawa czynna:
23 stycznia – 8 lutego 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa „Dychotomie”.

Artyści – grupa „Wspólny Mianownik”:
Grażyna Białek / Elżbieta Henning-Kozub / Agnieszka Hryniewiecka – Jachowicz / Joanna Jachowicz / Agnieszka Kobylińska / Anna Ogonowska-Loch / Michał Cypis Oksiński / Ewa Piotrowska / Marta Rejman / Danuta Sawicz / Katarzyna Słowik / Ewa Eważka Sokołowska / Małgorzata Stępień / Anna Tomaszewska / Małgorzata Wasiak / Aleksandra Warzecha / Elżbieta Wolska-Zdunek / Magdalena Wydacka

Grupa „Wspólny Mianownik”, kolektyw artystyczny działający w ramach pracowni Anny Sieradzkiej-Kubackiej „Fajna Pracownia”.

Temat wystawy: „Dychotomie”.
Inspiracją do podjęcia tego tematu była, jak w dużej części podejmowanych w pracowni zagadnień, filozofia. Już pitagorejczycy poszukując pierwszej przyczyny, zainteresowali się istnieniem opozycji w świecie. Zauważyli, że przeciwieństwa znajdują się we wszystkich postrzeganych zmysłowo rzeczach, stanach i zjawiskach – a te mogą istnieć dzięki ich równowadze. Również w czasach nowożytnych Hegel ukazał rzeczywistość, jako nieustanną walkę przeciwieństw. Zupełnie inaczej zagadnienie to rozważane jest współcześnie, gdzie zwraca się uwagę na kwestię granicy pomiędzy przeciwstawnymi częściami. Gdzie zaczyna się dzień, a gdzie kończy noc? Czy miłość nie łączy się przypadkiem z nienawiścią? Czy euforia może zmienić się w melancholię ? Uczestnicy malarskich spotkań w pracowni zmierzyli się z tym interesującym zagadnieniem. Każdy z nich podjął je indywidualnie, rozpoczynając od obserwacji codziennego życia, poddając refleksji te pary przeciwieństw, które uważa za ważne.

O twórcach:
Twórcy rozpoczęli przygodę malarską na różnych etapach swojego życia, a okres pandemii dał im impuls do kontynuacji pasji lub powrotu do zapomnianej twórczości. Dali się poznać szerszej publiczności w ramach corocznych Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy  oraz na wystawach organizowanych przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej w latach 2021 i 2022. Pozytywne przyjęcie, z jakim spotkała się ich twórczość, stworzyło motywację i energię do dalszej pracy, której efekty pragną zaprezentować na wystawie „Dychotomie”.

O prowadzącej grupę „Wspólny Mianownik”:
Anna Sieradzka-Kubacka – artystka wizualna, dr sztuk pięknych. Ukończyła Malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studia doktoranckie na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Od kilku lat prowadzi pracownię malarstwa i rysunku (www.facebook.com/fajnapracownia), która od czasu pandemii funkcjonuje w trybie online. Pracuje według własnej metody i własnych autorskich programów. Obecnie złożyła pracę doktorską na wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowaną : „Obraz rozszerzony jako wyraz współczesnego doświadczenia sztuki”.

Wystawa „Dychotomie”