Wernisaż
24 listopada 2023 (piątek)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wystawa czynna:
24 listopada – 11 grudnia 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa „STRUMIEŃ” / Klara Cicha


Klara Cicha – ur. w 1987 roku w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku malarstwo. Dyplom w pracowni prof. Andrzeja M. Bartczaka. Aneks z sitodruku u dr. hab. Agaty Stępień.

Dwukrotnie wyróżniona w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi oraz jury konkursu. Dominantą twórczości artystki jest malarstwo olejne i akrylowe.

TEKST DO WYSTAWY:

Myśląc o malarstwie Klary Cichej, od bardzo dawna w centrum jej zainteresowań tematycznych była woda i to co ze sobą niesie…

Gdy zaproponowała tytuł „STRUMIEŃ” do obecnej wystawy, od razu przypomniał mi się jeden z finalnych dialogów arcydzieła Złotej Ery Hollywood, filmu „Grona Gniewu” (1940), na podstawie powieści Johna Steinbeck’a, za którą dostał nagrodę Pulitzera (1939), a później Nagrodę Nobla:

[…] Mężczyzna żyje… Od wstrząsu do wstrząsu.

A życie kobiety toczy się jednym ciągiem jak STRUMIEŃ, są w nim czasem wiry, wodospady, a rzeka i tak musi płynąć dalej.

Kobieta tak właśnie patrzy na życie. […]

W tych prostych słowach zawiera się wielka mądrość. Nie tylko w odniesieniu do tematu malarskiego jakim jest woda, czy paleta kolorystyczna Klary Cichej, miękkość plam czy kreski, ale wytrwałość która od lat pozostaje niewzruszona w dążeniu ku swojej artystycznej estetyce. I choć w doborze tej wystawy przewija się wiele abstrakcyjnych eksperymentów, autorka dalej silnie odwołuje się do swoich twórczych archetypów.

W dobie wszechobecnych wstrząsów i kryzysów, na każdym z możliwych pól, czy to ekonomicznym, tożsamościowym, politycznym, taka stałość połączona z wizualnym spokojem daje nadzieję i wytchnienie. Jest niczym łyk świeżej, zimnej wody w skwarny dzień.

I tym dla mnie jest malarstwo Klary Cichej.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

Wystawa „STRUMIEŃ” / Klara Cicha