Wernisaż
16 czerwca 2023 (piątek)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wystawa czynna
10-21 czerwca 2023
w godz. 11:00-18:00
wstęp wolny

Wystawa „W Akcie Metafizyki” / Michał Piotrkowicz


Wystawa „W Akcie Metafizyki”
Figura ludzka, jako temat malarski może się wydać czymś banalnym i pospolitym. U zarania, stanowiła jednak manifest samoświadomości naszego gatunku. Zaczęliśmy wierzyć i zaczęliśmy tworzyć wraz z dniem, w którym nauczyliśmy się dostrzegać człowieka w obrobionym kawałku drewna, czy innej kości. Współcześnie postać ludzka, przeniesiona na płótno, pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych symboli, jakimi operują artyści. Mijające stulecia, od paleolitu po XXI wiek, przydawały jej różnych znaczeń poprzez gesty czy atrybuty. Zawsze jednak gdzieś w tle aktu malarskiego, ukrywał się Człowiek z całą swoją złożonością. Zapraszamy w podróż, od fizyki ciała, do metafizyki duszy.

Michał Piotrkowicz (1985)
Malarz i konserwator. Ukończył studia dyplomem wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki warszawskiej ASP z aneksem z malarstwa artystycznego. Autor i uczestnik licznych wystaw  w kraju oraz za granicą- w tym indywidualnej wystawy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Yorku.
Jego prace prezentowane były również między innymi w nowojorskiej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej, w Metropolitan Art Museum w Tokyo czy w historycznym Sloper-Wesoly House w New Britain, Connecticut.
Twórczość Michała często odnosi się do symboliki religijnej i historycznej. Jest formą dialogu z otaczającymi go zjawiskami społeczno-politycznymi. Oscylując w kierunku sztuki zaangażowanej, nie boi się zadawać niewygodnych pytań – często poddając w wątpliwości istnienie granic pomiędzy sacrum, a profanum.
Artysta swobodnie łączy techniki malarskie z rysunkowymi, wzbogacając swoje obrazy oraz grafiki o techniki pozłotnicze z użyciem płatków metali szlachetnych i półszlachetnych, tworząc tym samym wyjątkowe wrażenie wielowymiarowości.

Wystawa „W Akcie Metafizyki” / Michał Piotrkowicz