#NadajemyKulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury
Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków na swoje wydarzenia. Kampania #NadajemyKulturę! podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.
Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny. Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.Jak podkreślają twórcy kampanii, #NadajemyKulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości.

Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

https://www.facebook.com/nadajemykulturewarszawa/
https://nadajemykulture.pl/

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.
Centrum Promocji Kultury
Dom Kultury Kadr
Dom Kultury Świt
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów
Dom Kultury „Wygoda”
Dom Kultury TuPraga
Dom Kultury „Rembertów”
Bemowskie Centrum Kultury
Wolskie Centrum Kultury
Dom Kultury Zacisze
Ośrodek Kultury Ochoty OKO
Ośrodek Kultury Wesoła
Białołęcki Ośrodek Kultury
Bielański Ośrodek Kultury
Bielański Ośrodek Kultury – Filia Estrady 112
Służewski Dom Kultury
Dorożkarnia
Centrum Kultury Wilanów
Centrum ŁOWICKA
Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek
Dom Kultury Śródmieście
Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy
Wawerskie Centrum Kultury
Dom Kultury „Włochy”
PROM Kultury Saska Kępa

#NadajemyKulturę!