9 kwietnia 2024
godz. 18:30
wstęp wolny

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej. Piotr Jaxa: Cinematographers

W czasie kwietniowego spotkania Okiem Fotografa wkroczymy w wielki świat filmu i to największego kalibru! A to za sprawą Piotr Jaxy, operatora filmowego i fotografa o ogromnym dorobku, który przybliży nam wyjątkową kolekcję portretów, zatytułowaną „Cinematographers”. Projekt realizuje z niezwykłą konsekwencją od blisko 30 lat. W tym czasie udało mu się uwiecznić blisko 150 wybitnych artystów kina z 30 krajów na 4 kontynentach: autorów zdjęć i głównych, obok reżysera, realizatorów filmu. To oni tworzą kompozycję obrazu, oświetlanie i decydują o prowadzeniu kamery. Bez nich nie byłoby kina, bo kino to obraz. Tymczasem ich nazwiska nie są powszechnie znane. Kiedy jednak spoglądamy na listę ich dzieł, często przed naszymi oczami od razu stają właśnie obrazy z tychże filmów…
Warto dodać, że aby zrealizować ten projekt Piotr Jaxa odbył setki podróży, przebył tysiące kilometrów z kilogramami sprzętu, a przede wszystkim poświęcił na nie godziny spotkań i rozmów. Część tej ogromnej kolekcji Piotr Jaxa umieścił albumie „Cinematographers” (kolejne dwa tomy są w przygotowaniu). W lutym spotkaliśmy się na otwarciu jego wystawy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Po wernisażu prace te wraz z dodatkowymi materiałami zamieszczono na ogrodzeniu przy ulicy Mińskiej 65. A teraz będzie świetna okazja, by o nich (i nie tylko o nich!) porozmawiać.

Jubileusz!
Wieczór ten będzie wyjątkowy także dlatego, że świętować będziemy 6-lecie cyklu! Pierwsze spotkanie przygotował i poprowadził Rafał Grzenia 10 kwietnia 2018 roku. A skoro mamy jubileusz, nie zabraknie konkursów i niespodzianek.

Piotr Jaxa
Operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69). W latach 1982 – 2019 mieszkał w Szwajcarii.
Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS) i Polskiego (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohgn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).
Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).

Okiem Fotografa
to cykl spotkań i prelekcji w formie fizycznej lub online odbywających się od kwietnia 2018 roku. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez ponad dwa lata w Internecie. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy
ul. Podskarbińska 2, Warszawa
www.cpk.art.pl

Patroni i partnerzy:
PTTK – Oddział Warszawski
https://warszawski.pttk.pl/

Fotokursownia Irka Graffa
20 lat szkoleń, plenerów, prelekcji, pokazów itp.
www.fotokursownia.com

Okiem Fotografa. Piotr Jaxa: Cinematographers