Warsztat trwa dwa dni: sobotę i niedzielę w godz. 11:00-14:00 (6 godzin) lub poniedziałki 17:00-20:00.
Koszt: 200 zł. Materiały w cenie warsztatu.

zapisz się buttonZapisy rozpoczęte!

Linoryt jest rodzajem grafiki warsztatowej. Jest to wypukłodruk. Współczesna parafraza tradycyjnej techniki drzeworytu.
W tej technice pracował m.in. Tadeusz Kulisiewicz. Podobnie jak On zajmiemy się czarnobiałym linorytem, choć istnieje też linoryt barwny…(dla zaawansowanych może zrobić wyjątek).
Współcześni artyści też po tę technikę sięgają. Można odbijać matrycę ręcznie i z pomocą prasy graficznej.
Najpierw opracowujemy projekt( dobrze jest wziąć ze sobą swoje inspiracje w formie wydruku). Dostępne będą też wydruki przykładowych linorytów. Polecam znaleźć motywy kontrastowe, z mocnym światłocieniem.
Potem przenosimy za pomocą kalki odwrócony obraz projektu na linoleum (format 10/15) oraz opracowujemy matrycę dłutkami.
Następnie przygotowujemy warsztat do nakładania wałkiem farby, nanosimy ją na matrycę i odbijamy przy użyciu prasy graficznej na wcześniej namoczonym i odsączonym papierze graficznym.
Wykonujemy kilka odbitek. Jedna zostaje w pracowni🙂.
Jeśli zostanie czas, będzie można zrobić drugi linoryt.
Linoryty można również odbijać na tkaninach przy użyciu specjalnych farb.
Matryce uczestnik zabiera ze sobą. Zostawia tylko jedną udaną odbitkę, pozostałe zabiera ze sobą w teczce.
Materiały w cenie warsztatów.
Prosimy pamiętać o ubraniu roboczym lub fartuchu i rękawiczkach jednorazowych.

Instruktorka: mgr Kinga Pawełska

Artysta plastyk, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Daleka kuzynka Witkacego po kądzieli, obdarzona talentami plastycznymi, które rozwijała na PWSSP w Poznaniu (dyplom 1993 rok) oraz na ASP w Krakowie (studia podyplomowe ukończone z wyróżnieniem w 2005 roku). Inspiruje się dawną sztuką Japonii, sztuką sakralną i tańcem.Ostatnio realizuje projekt wielowymiarowy w spektaklu ,”Chopin-Boznańska, czyli Sztuka Ukojeniem” razem z Thuy Melissa Dao w Saloniku Chopina, gdzie wciela się w rolę malarki przełomu wieków, Olgi Boznańskiej malując w trakcie obraz, grając i tańcząc.
Wszystkie muzy ciągną Ją za włosy, więc uczestnicy zajęć mogą na tym skorzystać próbując swojej ekspresji w różnych dziedzinach. Na pewno nie będzie nudno, bo zawsze można poznać nową technikę i odkryć nieznane możliwości… Wykłady o sztuce Facebook: Krynka Cortez-ArsKinga

Zapisy przez: strefazajec.pl

Weekendowe spotkania z grafiką- linoryt